Venku řádí podzimní počasí, blíží se zima a sluníčko už vám nevytopí ani byt, natož rodinný dům. Jaká pokojová teplota je pro celou vaši rodinu a každou vaši místnost ideální jak po zdravotní, tak po finanční stránce?

V první řadě je třeba si uvědomit, že s rozmachem panelákového bydlení došlo také ke zvýšení pokojové teploty. Takže dnes jsou lidé mnohem choulostivější a zhýčkanější než bývali dejme tomu před 60 lety. Proto se nelekněte teplot, které mnoha lidem 21. století mohou připadat dost nízké.

Ideální pokojová teplota doporučená odborníky se v každém pokoji a dokonce i v jednotlivých denních dobách liší.

 • Obývací pokoj: doporučuje se 20 – 22 °C
 • Ložnice: 17-18 °C
 • Dětský pokoj: přes den 20-22 °C, v noci cca 18 °C
 • Koupelna: 21 °C
 • Kuchyň: 20 °C (často se teplota zvýší sama díky vaření a pečení)

Rozhodnete-li se podle doporučení odborníků i lékařů zařídit, nejen že pravděpodobně napomůžete zdraví svému i svých dětí, ale potěšíte také svou peněženku. Věděli jste, že každý stupínek navíc zvýší náklady na energie o 6 %? Velmi důležitou proměnnou pro vaše vytápění je také zateplení, zvláště tedy u starších rodinných domků.

Je také velmi důležité zmínit, že na zdravé klima u vás doma má kromě vhodné pokojové teploty vliv také vlhkost a dostatečné větrání. Relativní vlhkost by měla dosáhnout 40%, zvýšit ji můžete pěstováním pokojových rostlin nebo používáním odpařovače či zvlhčovače. To je nutné zvlášť v přetopených, suchých, panelákových bytech.  Větrat bychom měli po dobu 5 minut alespoň dvakrát denně.

Jak teplotu bezbolestně snížit, pokud jste spíše jižanský typ milující teplo?

 • Postupně! Každý týden snižujte teplotu na termostatu o půl stupně. Nesnažte se přeskočit několik stupňů najednou. Zadělali byste si na stížnosti a nemoci vašich ratolestí.
 • Více se oblečte. Nikdo neříká, že musíte přebývat v obyváku v triku s krátkým rukávem, když je vám zima. Nemachrujte, prostě se oblečte.
 • Nestresujte se. Tělo si časem zvykne. Však se podívejte na ty šťastné maminy, co se před dvěma lety přestěhovaly z bytu na barák. Dneska vesele pobíhají v tričku v 21 °C a ještě koketují s myšlenkou ubrat na 20,5 °C.

Možná, že vám přijde, že řešit teplotu je zbytečné, ale spolehněte se, že silnější, otužilejší organismus lépe zvládne probíhající nápor bakterií a nějaká ta ušetřená korunka se vám bude na Vánoce hodit.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

9 KOMENTÁŘE

 1. Při těhle teplotách by průměrnej Čech umrznul. 🙂 Jsou to sice tabulkový teploty ale záleží hlavně na tepelný pohodě, to znamená teplotě zdí, podlah, na vlhkosti, způsou vytápění a tak dále…neexistuje žádná univerzální ideální teplota. Hlavní je nenechat vychladnout zdi, pak jde spotřeba i tepelná pohoda do háje. Lidi často dělaj tu chybu že uplně vypnou topení v místnosti kterou nepoužívaj a pak maj ledový zdi, kondenzuje jim tam vlhkost a tak.

 2. Zajímavé hodnoty,vynechali jste tzv. starší občany.Ve věku 80let je u nás teplota 24-27°C.Momentálně ve svých třiceti mám cca 22°C a to jen kvůli dýchání jinak bych měl asi jako babička 25°C a víc.při 20°C už musím spát v silném pyžamu aby mi nebyla zima.Co dodat,snad že přes 3 až 4násobné náklady za topení proti průměru bych méně netopil.Náš příjem na domácnost 14t,tudíž platíme jen topení, holt každý máme své potřeby.

 3. My teda topíme na 19 a roční účet za plyn (vaření, topení, ohřev vody) máme okolo 40.000,-. Kdybych měl topit na 22, tak se nedoplatím. Navíc už jsme na to zvyklí a i při těch 19 chodím doma v tričku a trenýrkách 🙂

  • Nevím, jak mátee velký bbyt, ale já mám 3pokojový (topím a ohřívám vodu) zálohu mám 20400,00, vytápím pokoje 22,23,19,24°C a ještě mi vracejí 5000 – 6000,00Kč

 4. V koupelně 21°C a v obýváku 22°C???Nějaký nepoměr,ne?Nechodíme doma v letním oblečení,takže nepřetápíme.Důležitý je pocit spokojenosti,a ten je u každého jiný.

 5. Řídit se tim tak mi umrzne žena. Ale je škoda, že článek nezmiňuje poctivou teplotu nebo alespoň humidex. To by taky ledasco vysvětlilo.

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno