Venku řádí podzimní počasí, blíží se zima a sluníčko už vám nevytopí ani byt, natož rodinný dům. Jaká pokojová teplota je pro celou vaši rodinu a každou vaši místnost ideální jak po zdravotní, tak po finanční stránce?

V první řadě je třeba si uvědomit, že s rozmachem panelákového bydlení došlo také ke zvýšení pokojové teploty. Takže dnes jsou lidé mnohem choulostivější a zhýčkanější než bývali dejme tomu před 60 lety. Proto se nelekněte teplot, které mnoha lidem 21. století mohou připadat dost nízké.

Ideální pokojová teplota doporučená odborníky se v každém pokoji a dokonce i v jednotlivých denních dobách liší.

  • Obývací pokoj: doporučuje se 20 – 22 °C
  • Ložnice: 17-18 °C
  • Dětský pokoj: přes den 20-22 °C, v noci cca 18 °C
  • Koupelna: 21 °C
  • Kuchyň: 20 °C (často se teplota zvýší sama díky vaření a pečení)

Rozhodnete-li se podle doporučení odborníků i lékařů zařídit, nejen že pravděpodobně napomůžete zdraví svému i svých dětí, ale potěšíte také svou peněženku. Věděli jste, že každý stupínek navíc zvýší náklady na energie o 6 %? Velmi důležitou proměnnou pro vaše vytápění je také zateplení, zvláště tedy u starších rodinných domků.

Je také velmi důležité zmínit, že na zdravé klima u vás doma má kromě vhodné pokojové teploty vliv také vlhkost a dostatečné větrání. Relativní vlhkost by měla dosáhnout 40%, zvýšit ji můžete pěstováním pokojových rostlin nebo používáním odpařovače či zvlhčovače. To je nutné zvlášť v přetopených, suchých, panelákových bytech.  Větrat bychom měli po dobu 5 minut alespoň dvakrát denně.

Jak teplotu bezbolestně snížit, pokud jste spíše jižanský typ milující teplo?

  • Postupně! Každý týden snižujte teplotu na termostatu o půl stupně. Nesnažte se přeskočit několik stupňů najednou. Zadělali byste si na stížnosti a nemoci vašich ratolestí.
  • Více se oblečte. Nikdo neříká, že musíte přebývat v obyváku v triku s krátkým rukávem, když je vám zima. Nemachrujte, prostě se oblečte.
  • Nestresujte se. Tělo si časem zvykne. Však se podívejte na ty šťastné maminy, co se před dvěma lety přestěhovaly z bytu na barák. Dneska vesele pobíhají v tričku v 21 °C a ještě koketují s myšlenkou ubrat na 20,5 °C.

Možná, že vám přijde, že řešit teplotu je zbytečné, ale spolehněte se, že silnější, otužilejší organismus lépe zvládne probíhající nápor bakterií a nějaká ta ušetřená korunka se vám bude na Vánoce hodit.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

9
Komentujte

avatar
7 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
petrTotHančaJanten první Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
mik
Host
mik

v koupelne 21 C 🙁

tWanda
Host
tWanda

Není podstatná absolutní teplota, ale pocitová.
Teplota stěn taktéž ovlivňuje pocit tepla či chladu.

pidalin
Host
pidalin

Při těhle teplotách by průměrnej Čech umrznul. 🙂 Jsou to sice tabulkový teploty ale záleží hlavně na tepelný pohodě, to znamená teplotě zdí, podlah, na vlhkosti, způsou vytápění a tak dále…neexistuje žádná univerzální ideální teplota. Hlavní je nenechat vychladnout zdi, pak jde spotřeba i tepelná pohoda do háje. Lidi často dělaj tu chybu že uplně vypnou topení v místnosti kterou nepoužívaj a pak maj ledový zdi, kondenzuje jim tam vlhkost a tak.

petr
Host
petr

S teplotami bych souhlasil až na koupelnu kde bych teplotu volil tak 22-24 °C

ten první
Host
ten první

Zajímavé hodnoty,vynechali jste tzv. starší občany.Ve věku 80let je u nás teplota 24-27°C.Momentálně ve svých třiceti mám cca 22°C a to jen kvůli dýchání jinak bych měl asi jako babička 25°C a víc.při 20°C už musím spát v silném pyžamu aby mi nebyla zima.Co dodat,snad že přes 3 až 4násobné náklady za topení proti průměru bych méně netopil.Náš příjem na domácnost 14t,tudíž platíme jen topení, holt každý máme své potřeby.

Jan
Host
Jan

My teda topíme na 19 a roční účet za plyn (vaření, topení, ohřev vody) máme okolo 40.000,-. Kdybych měl topit na 22, tak se nedoplatím. Navíc už jsme na to zvyklí a i při těch 19 chodím doma v tričku a trenýrkách 🙂

petr
Host
petr

Nevím, jak mátee velký bbyt, ale já mám 3pokojový (topím a ohřívám vodu) zálohu mám 20400,00, vytápím pokoje 22,23,19,24°C a ještě mi vracejí 5000 – 6000,00Kč

Hanča
Host
Hanča

V koupelně 21°C a v obýváku 22°C???Nějaký nepoměr,ne?Nechodíme doma v letním oblečení,takže nepřetápíme.Důležitý je pocit spokojenosti,a ten je u každého jiný.

Tot
Host

Řídit se tim tak mi umrzne žena. Ale je škoda, že článek nezmiňuje poctivou teplotu nebo alespoň humidex. To by taky ledasco vysvětlilo.