O pitném režimu novorozenců a kojenců se příliš nehovoří, ačkoli toto téma bývá pro mnoho maminek velkou záhadou. Jak je to s pitným režimem vašich ratolestí? Kdy začít pravidelně doplňovat tekutiny, kterým se vyhnout a které naopak můžete zařadit?
Věc se má tak, že zhruba do 6. měsíce vaše dítko obvykle nepotřebuje přijímat žádné jiné tekutiny než mateřské mléko. A to ani v případě zvýšených teplot v letních měsících. Do období 6. měsíce věku, dítě přijímá veškeré potřebné vitamíny a minerály z mléka, a je tedy zapotřebí, abyste si pravidelný přísun tekutin, a hlavně kvalitní stravy, hlídala především vy. Jedině tak nebude nic chybět ani vaší ratolesti.
U zhruba půlročních dětí se již doporučuje začít s příkrmy, a právě v této době můžete pomalu začít do pitného režimu dětí zasazovat i čistou vodu. Při výběru vody byste si měla dávat především na její kvalitu. Kohoutková voda (a to ani v případě, že je filtrovaná) se malým dětem příliš nedoporučuje. Je tomu tak z toho důvodu, že obsahuje dusitany, které mohou negativně ovlivnit zdravotní stav miminek. Nejvhodnější jsou tedy balené vody, které jsou určené přímo pro kojence.
Zhruba do 1 roku by však stále podstatná část přijímaných tekutin měla být pokryta mateřským mlékem. Kromě vody můžete v menší míře zařadit i další nápoje, jako jsou naředěné ovocné nebo zeleninové šťávy a dále některé bylinkové čaje. Doporučuje se například fenyklový nebo heřmánkový, které pozitivně ovlivňují trávení dětí. Naopak mezi nevhodné nápoje patří především černý čaj a slazené tekutiny. Ty totiž mohou zapříčinit předčasný vznik kazů.
Více článků najdete na portálu mamci.cz