Oxyuriasis. Askaridosis. Teniasis či Lambliaris. Jsou pro vás tyto šílené názvy tak trochu španělskou vesnicí a nemáte naprosto žádné tušení, co vlastně znamenají? Nezoufejte, jde o názvy parazitárních nemocí, které mohou postihnout malé děti. Věřím, že jakmile poodhalíme roušku tajemství, zanedlouho budete mnoho neblahých parazitů znát, a dost možná, s nimi mít i své vlastní zkušenosti.

Oxyuriasis

Jedná se o nemoc způsobenou roupem dětským. Roup je velmi známý a rozšířený parazit, kterého najdete na zelenině, v prachu, nebo za špinavými nehty. Díky nesprávné či nedostatečné hygieně se dostává do zažívacího traktu, kde dozrávají larvy z vajíček roupa. Po cca 8 týdnech larvy doputují až ke konečníku, kde nakladou další vajíčka, což má za následek nepříjemné svědění v oblasti konečníku. Děti mohou trpět poruchou spánku, nočními bolestmi bříška, především okolo pupku. Díky svědění a následnému škrábání, infekci nevědomky roznášejí do okolí a způsobují reinfekci, čili stále dokola se opakující zánětlivé procesy. Jedinou možnou diagnostickou metodou je anální stěr na sklíčko, kde jsou, v případě pozitivity, viditelná vajíčka. Léčba spočívá v podání speciálního sirupu – Pyrvinia, který se opakovaně užívá po 6 týdnech, až do té doby než je diagnostický stěr bez nálezu. Zjistí-li vašemu dítěti roupa, je nutné, aby lékař nasadil léčbu i zbytku rodiny, jako prevence dalších možných nakažených.

Askaridosis

Toto onemocnění je způsobeno škrkavkou, což je parazit, který se rád vyskytuje v prostředí se špatnou hygienou. Původcem mohou být psi, ale také třeba znečištěné pískoviště, kde si zrovna dítě hraje. Larvy škrkavky se dutinou ústní dostává opět do zažívacího traktu, ale také do dýchacích cest. Postihuje plíce, průdušky, nosohltan a tenké střevo, kde larvy dospívají a způsobují nespecifické a vcelku nicneříkající příznaky. Dítě trpí nechutenstvím, bolestmi břicha, zvracením a celkovou tělesnou nepohodu. Pokud se zákeřný parazit rozhodne z tenkého střeva vycestovat, může podráždit apendix nebo játra. Co se diagnostiky týče, důležité je vyšetřit stolici na parazity a prokáže-li se daný parazit, jako jedinou možnou léčbou je podat antiparazitika. Ovšem ne všechna se hodí pro děti mladší dvou let, proto právě u malých kojenců a batolat dbejte zvýšené pozornosti, kde se dítě pohybuje, co strká do úst a dohlédněte na zvýšenou hygienu po příchodu domů nebo po styku se zvířaty.

Teniasis

V případě nedostatečně upraveného hovězího či vepřového masa, které dítě sní, mu může hrozit nakažení tasemnicí. Jedná se o až 10 metrů dlouhého parazita, který v těle dlouhodobě přežívá a ne nadarmo se při pohledu na velkého jedlíka začala používat fráze: “Ty máš snad tasemnici, že toho tolik sníš…“ Děti, které tasemnici skutečně mají, trpí bolestmi břicha, průjmy, hubnou a mohou být anemické, čili mají snížené množství krvinek. Při pozitivním vyšetření stolice na parazity se nasazuje jednorázová terapie a tou je podání Cestodinu. Jedná se o lék, který tasemnici dostane z těla pryč.

Lambliaris

Jde o chorobu, kterou si většinou mohou děti, a nejenom ony, dovézt z tropických oblastí. Způsobuje ji Lambliasa střevní a do těla se dostane kontaminovanou potravou či vodou. Dítě poté trpí chronickými průjmy, zapáchajícími napěněnými a světlými stolicemi. Většinou k tomu všemu hubne, trpí bolestmi břicha, nafouknutým vzedmutým bříškem, které doprovází nadměrný odchod plynů. Celkové projevy jsou podobné celiakii, ale pokud se při vyšetření parazita ve stolici dotyčný původce najde, lékaři mají jasno. Jde o parazita, který se vyléčí Entizolem, podaným v 10 denní kúře. Prognóza bývá dobrá, pro příště však platí zvažovat, které exotické země bodu cílem vašich dovolených.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na