Ať už se jedná o občasný rozmar, nebo „denní chleba“, snad každý rodič se někdy setkal se situací, kdy jeho dítě odmítalo pozřít oběd nebo večeři. Místo vyváženého jídla raději schrupnou suchý rohlík, přeslazený jogurt nebo špagety s kečupem. Pokud se jedná o momentální situaci, nedělejte zbytečně z komára velblouda a situací se příliš nezabývejte. V případě, že se jedná o dlouhodobý problém, vašemu dítěti už mohou hrozit složitější zdravotní problémy spojené s nedostatkem vitamínů. Věděli jste ale, že za problémy s jídlem často stojí sami rodiče? Jak si s nimi můžete poradit v domácím prostředí?
-
Do jídla dítě nikdy nenuťte
Pokud vaše ratolest odmítá pozřít jídlo, které jste mu s láskou připravili, pokuste se příliš nerozčilovat a přejít to. To, že vaše dítě nemá chuť k jídlu může souviset s naprosto odlišným problémem. Zkuste zjistit, zda se mu nestalo něco ve škole nebo se nepohádal se svými přáteli.
2. Sledujte velikost porcí
Pokud má vaše dítě dlouhodobější problém s jídlem, všímejte si velikostí porcí. Když před něj postavíte obrovskou porci knedlíků s masem a se zelím, může být už od začátku stresován, že takové množství jídla prostě nedokáže sníst. Zmenšete porce.
3. Jídlo má být zábava
Děti si rády hrají. Jiné to není ani v případě jídla. Pokud na vaši ratolest absolutně nic nezabírá, vyzkoušejte jí pokrm připravit nějakou hravou formou. Fantazii se meze nekladou.
4. Jezte spolu s dítětem
V neposlední řadě – stolujte se svou ratolestí. Pokud před dítě postavíte talíř s jídlem a poté na něj dohlížíte a sledujete, zda porci sní nebo nesní, může se cítit vystresovaně. Zkuste se místo toho posadit s ním ke stolu a uvolněte atmosféru. Uvidíte tu změnu.
Více článků najdete na portálu mamci.cz