Jestliže vy nebo vaše dítě najednou trpí zvracením, průjmem, bolestmi břicha apod., pak vás nejspíše napadne, že se jedná o nějakou střevní infekci neboli střevní chřipku. Norovirovou infekci se však nevyplatí podceňovat, neboť je velmi nakažlivá pro okolí a obvykle je nařízena karanténa. Jak se norovirová infekce pozná?

Co je to norovirus

Norovirus je neobalený vláknitý RNA virus, který vniká do organismu velmi rychle a je nakažlivý i z velmi malého množství virů (kapénkově, přes použití stejného WC atd.).

Jak se šíří norovirová infekce

Noroviry se vyskytují v populaci celoročně, nejvíce se s nimi však setkáváme v zimním období. Inkubační doba je 1 až 3 dny, délka trvání akutního onemocnění je „pouze“ 12 až 60 hodin. Přesto až 2 až 3 týdny po uplynutí nemoci jsou noroviry přítomné ve stolici nemocného člověka. Nejvíce se norovirové infekce šíří na místech s větší koncentrací lidí (školy, školky, školy v přírodě, lyžáky, výletní lodi apod.).

Jak se norovirová infekce projevuje

Kromě průjmů a zvracení se přidává ještě horečka okolo 38 °C, únava a celková schvácenost organismu.

Léčba

Léčení spočívá v podávání rehydratačních roztoků nemocnému, aby nedošlo k dehydrataci, a samozřejmě je doporučen klid na lůžku.

Aby nedošlo k nakažení dalších osob

Nemocná osoba by měla být v izolaci v nemocnici či doma, izolováni by měli být i případní sourozenci a další příbuzní. Je třeba omývat WC dezinfekčními prostředky, a stejně tak si ruce po použití WC umýt alespoň teplou vodou a mýdlem, ještě lépe však dezinfekčními prostředky. Ručníky, osobní a ložní prádlo je nutné vyvařit a ty, které nelze vyvářet, vyprat s dezinfekčním prostředkem.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno