Vaše miminko už dávno není takové miminko, že by se muselo osmkrát za noc napít. Držela jste se dlouho a statečně, ale uvědomujete si, že tím nejlepším krokem, jak pro vás, tak pro vašeho malého závisláčka, bude ukončit noční kojení. Zvolte si způsob, který bude vyhovovat právě vám.
-
Vysvětlit
Pokud máte dítě staré zhruba dva roky, můžete mu zkusit vysvětlit, že se oba potřebujete moc dobře vyspinkat, a proto mlíčko v noci nebude. Stejně tak můžete říct, že bude potřeba mlíčko pro další miminko (pokud ho posléze plánujete), některé maminky si zalepují prsa náplastí nebo potírají něčím, co dítěti nechutná, ale to by mohlo vést k zmatku, proč ve dne ano a v noci ne, takže tyhle fígle použijte raději, až budete plánovat odstavit úplně.
-
Nechat vyřvat
Zjednodušeně – až se dítě v noci vzbudí na mléko, necháte ho plakat, v určitých několikaminutových intervalech se mu chodíte ukázat, aby nemělo pocit, že je tak úplně samo, no a čekáte, až si jedné noci uvědomí, že už mléko nebude a přestane se budit.
-
Uchovat
Kojenec se v noci vzbudí na mléko, vy k němu přijedete, budete ho hladit, dělat ššš, zpívat, pokud nic nepomáhá, tak si ho vezmete na ruce a budete ho houpat. Miminko tak bude cítit vaši blízkost a i když nedostane mléko, které vyžaduje, časem se ve vaší náruči uklidní (může to trvat třeba i hodinu). Základem úspěchu ovšem je zkoušet miminko vracet do postýlky, když je ještě bdělé, protože kdybyste ho uspávala na rukou, sice se zbavíte kojení v noci, ale zase svůj poklad navyknete na usínání v náručí, což může být problém, když se několikrát za noc vzbudí.
-
Zapojit tatínka
Spousta maminek si chválí angažování manžela, který místo nich k dítěti vstával. Z tatínka prý miminko mléko necítí, takže jej ani neočekává a uklidní se mnohem rychleji, než s vámi. Pokud ovšem váš drobeček není na tatínka příliš zvyklý, tak to asi nejlepší nápad nebude.
-
Odjet
Někteří doporučují ponechat dítě na víkend u prarodičů a odjet. Často se skutečně stane, že dítě ani moc netrpí a vy se vrátíte z wellnessu k nočnímu spáči, nicméně odborníci tento postup hodnotí jako příliš stresující.
Při ukončování nočního kojení je důležitá důslednost. Když už začnete, tak nepolevujte. Pro utišení dítěte můžete nabídnout vodu, ale nenahrazujte kojení lahví s mlékem, ani čajem, vznikně nezdravý návyk. S nočním dostavením začněte v době, kdy před sebou máte aspoň 10 nocí doma, kdy je dítě zdravé a v psychické pohodě. Dítě, které prochází snižováním počtu kojení, bude potřebovat mnohem více projevů vaší lásky, takže mu během dne věnujte vyšší pozornost, hodně se mazlete. Nestresujte se, za pár dní či týdnů už váš poklad bude spát celou noc.
Více článků najdete na portálu mamci.cz