Plané neštovice se řadí mezi nejběžnější dětská onemocnění. Tato nemoc se přenáší vzduchem a patří k jedněm z nejvíce nakažlivých nemocí. Onemocní jimi až 90 % lidí, kteří s bakterií přijdou do styku. Do nejrizikovější skupiny patří hlavně dětí, ale nakazit se mohou také dospělí, kteří nemoc v dětství neprodělali. Jen výjimečně se neštovice objeví 2x za život.
Protože je tato nemoc tolik nakažlivá, obvykle se vyskytne ve větších skupinách dětí v podobě „epidemie“. Neštovicím se nejvíce „daří“ v zimních a letních měsících. Inkubační doba (tedy doba, po které se nemoc prokáže) je 16-21 dní, ale u kojenců se může prodloužit až na 28 dní. A jakým způsobem se neštovice nejčastěji projevují?
Několik dní před „výsevem“ se u nakaženého dítěte objeví první příznaky nemoci, kterou je zvýšená teplota. Ta se může vyšplhat až na 40 stupňů. K té se navíc může přidat i bolest hlavy, nebo nechutenství. Poté se objeví první známky charakteristické vyrážky. Jedná se o růžovočervené pupínky, které se zhruba po 2-3 dnech naplní nejprve čirou a později bílou tekutinou.
Zhruba 4.-5. den začnou puchýřky usychat a hojit se. Na povrchu kůže se vytvoří strupy, které později samy odpadnou. Vyrážka se na dětské pokožce objevuje v tzv. vlnách, kdy vaše ratolest bude mít na těle pupíky současně v několika různých fázích vývoje nemoci. Vyrážka velmi silně svědí a děti to přirozeně svádí k tomu, aby si puchýřky rozškrábaly. Vzhledem k tomu, že škrábáním však může dojít k rozšíření bakteriální infekce (a na pokožce mohou zůstat jizvy), doporučuje se, abyste svou ratolest pohlídala a třeba jí jako prevenci nakrátko ostříhala nehty.
Zmírnit příznaky nemoci vám pomohou především léky na snížení teploty a bylinné koupele.
Více článků najdete na portálu mamci.cz
….onemocní až 90% lidí, kteří s BAKTERIÍ přijdou do styku….. původcem planých neštovic je VIRUS !!!!! a přenáší se kapénkovou cestou v infekčním období 2 dny před vypuknutím až do uschnutí poslední papuly (puchýřku)!!!