Nechci do práce: Zatímco některé maminky pracují až do posledního okamžiku před porodem a po porodu se zase snaží najet na nějakou, alespoň občasnou práci (z domova, na poloviční úvazek apod.), najdou se i maminky, které raději rodí další a další děti. Aniž bychom takový způsob života odsuzovali, pojďme se spíše podívat, jaké má záludnosti.
Kolik dětí mít je normální
Na tuto otázku asi každý odpoví jinak a hodně v tom hraje roli vaše původní rodina. Pokud sami pocházíte z pěti dětí, pak pro vás bude normální mít více dětí. Pokud jste jedináček, budete jedno dítě považovat za standard. Průměr na českou ženu je asi 1,5 dítěte, hodně se v dnešní době objevuje rodin – zejména na venkově – které mají 3 nebo 4 děti.
Po kolika letech další dítě
Většina maminek si druhé dítě pořídí v intervalu od 2 do 4 let, protože tak se dá rozložit rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek. Pokud si do dalšího intervalu nepořídí další dítě, pak musí (nebo by měla) nastoupit do práce, protože v opačném případě nebude mít žádný příjem a navíc si bude muset platit zdravotní pojištění (neplatí se do 7 let věku dítěte, o které se stará převážně doma, nebo do 15 let věku dítěte, když maminka pečuje o 2 děti převážně doma). A rodinný rozpočet obvykle nevyžije jen z platu otce.
Výhody více dětí
Máte-li více dětí, tedy myslíme alespoň 3, velkou výhodou je, že starší děti se později dokážou postarat o ty mladší a vy se můžete věnovat miminku (nebo práci). Výhodou by také mohlo být to, že v dospělosti se o vás bude starat více dětí – nebo alespoň jedno dítě se povede natolik, že se o vás ve stáří postará. Více vychovaných dětí by mělo do budoucna znamenat vyšší důchod (v současném znění o 500 Kč na každé dítě).
Nevýhody více dětí
Jestliže žijete stále z partnerova platu a vašeho rodičovského příspěvku, nutně s každým dalším dítětem máte méně peněz na hlavu (na jednoho člena domácnosti). A přitom všechny věci se zdražují (inflace) a potřeby na miminko stojí zdaleka nejvíc (jednorázové plínky, speciální kosmetika, vybavení jako kočárek, postýlka, autosedačka). Na jednu stranu jsme zmiňovali vyšší důchod o každé vychované dítě, na druhou stranu důchod bez povinné odpracované doby (dnes je 35 let včetně náhradních dob) možná nebudete mít vůbec nebo jen minimální. A poslední věc k zamyšlení: Děti můžete mít jen do určitého věku, a to ještě riskujete vrozené vady, které s vyšším věkem u maminek mohou nastat. A co potom? Až nebudete moci již mít další dítě a přitom za sebou budete mít jen mnohaletou rodičovskou dovolenou, žádnou praxi – a do důchodu daleko?
Závěr: Je potřeba si promyslet vše dopředu a naplánovat možné varianty, abyste pak nebyli nemile překvapeni. Možností, jak se vyhnout nedostatku odpracovaných let na důchod, je třeba:
- nastoupit na rok do práce, než si pořídíte další dítě;
- pracovat z domova i po dobu rodičovské;
- pracovat i při dětech jako OSVČ (ovšem zase pozor na to, že minimální zálohy, které taková osoba odvádí, budou znamenat také minimální důchod);
- udělat mezi dětmi větší rozestupy (2 děti, 3 roky zaměstnání, další 2 děti) apod.
Zdroje: www.duchody-duchodci.cz, www.vitalia.cz, www.idnes.cz, www.penize.cz, www.vzp.cz, www.mesec.cz
Více článků najdete na portálu mamci.cz