Trápí vás bolesti břicha, křeče, zažívací potíže nebo plynatost? Pak může být na vině syndrom dráždivého tračníku. Přesné důvody tohoto onemocnění jsou doposud neznámé, avšak je dokázané, že mnohem náchylnější jsou jedinci, kteří mají sklony k workoholismu, nacházejí se dlouhodobě pod tlakem, nebo jsou citliví na změny. Syndrom dráždivého tračníku se obvykle projevuje příliš rychlým, nebo naopak příliš pomalým trávením.
Objevit se může také po těžší infekci, při které došlo k narušení sliznice. Příznaky však mohou být vyvolané i jinými příčinami jako jsou: špatné stravovací návyky, hormonální změny nebo dlouhodobé užívání antibiotik. Odstartovat syndrom dráždivého tračníku, ale může také prožití silného emocionálního zážitku.
Jedná se o onemocnění, které je nevyléčitelné. Dá se však ve velké míře zmírnit za pomocí vhodných léků a některých relaxačních technik, jako je meditace nebo jóga. Velmi účinnou metodou léčby bývá právě low-FOODMAP dieta.
Australští vědci odhalili, že mezi potraviny, které nejvíce dráždí stěny střev patří ty, které mají krátký řetězec uhlovodíků. Základem tzv. low-FODMAP diety je jednoduše řečeno vyhýbání se potravinám které zatěžují střeva. Tento stravovací režim má 3 fáze. Během první vyloučíte veškeré potraviny, které jsou „zakázané“ a řadí se do skupiny low-FODMAP. Ve fázi druhé postupně zařazujete zpět potraviny ze skupiny high-FODMAP a zjišťujete, které vám dělají dobře a po kterých vám naopak dobře není.
Které potraviny jsou tedy nevhodné a v první fázi byste je měla ze svého jídelníčku vyřadit? Jedná se o veškeré produkty obsahující lepek, laktózu, dále cibuloviny, luštěniny, cukr a také ovoce s vysokým obsahem fruktózy.
A které potraviny do svého jídelníčku naopak zařadit? Z ovoce jsou to především banány a citrusové plody, dále listová zelenina, bylinky, bezlepkové obiloviny, maso a vejce.
TIP: Když opravdu nemáte čas vařit, ale se zdravým stravováním to myslíte vážně, vyzkoušejte krabičkové diety. Zabezpečí vám zdravou a vyváženou stravu na míru 3 x denně. I když jste se rozhodli pro low-FODMAP stravování.
Více článků najdete na portálu mamci.cz