Magnetická rezonance, známá také pod zkratkou MRI, je technika zobrazení vnitřních orgánů používaná ve zdravotnictví. Díky ní je možné kvalitně vyšetřovat všechny měkké tkáně a vytvářet jejich 3D obraz (např. mozkové tkáně, nervy, srdce). Vyšetření MRI probíhá v přístroji s integrovaným tunelem, do kterého pacient zajede a zcela bez hnutí v něm leží. Vyšetření je neinvazivní a v závislosti na snímané části těla trvá nejčastěji 30-45 minut.
Komplikace při vyšetření MRI u předškolních dětí
Nutnost ležet v klidu a bez hnutí, úzký prostor vyvolávající u některých jedinců klaustrofobické pocity spolu s vysokou hlučností přístroje (vyšetřovaným pacientům jsou nasazovány chrániče proti hluku), bývá překážkou pro ambulantní vyšetření předškolních dětí. Ty ve většině případů dlouhý pobyt v hlučném tunelu zkrátka nesnesou – a přitom by se v něm ani neměly pohnout.
Uspávání a tlumení
Vyšetření MRI je zcela nebolestivé a bezpečné. Ale řekněte to malému neposedovi, který se ještě ke všemu bojí hluku? Rodiče při vyšetření mohou být se svým dítětem, to však bude ležet v tunelu a zůstat v klidu bude zcela na něm. Děti mladší 5-6 let proto bývají uspány. Lékař také může místo uspání dítě jen utlumit léky.
Co před uspáním dítě čeká?
Nutné je zajistit vyšetření dítěte u pediatra, které sestává ze zvážení dítěte, odběru krve a kontroly jeho zdravotního stavu. Vyšetření by nemělo být starší než 3 dny před nástupem do nemocnice.
Jak probíhá uspání a jak dlouho se v nemocnici zdržíme?
Je-li třeba dítě uspat (nebo tlumit léky) vyšetření MRI neprobíhá ambulantně. Raději počítejte s tím, že se v nemocnici zdržíte 2 noci. Lékaři totiž nebývají svolní pustit pacienta dříve než 24 hodin po uspání. Scénář může probíhat takto: první den ráno je nástup do nemocnice. Rodič s dítětem projde vyšetřením a ubytuje se na pokoji. Tento den se již nic víc neděje. Dítěti je pouze měřena teplota a zpovzdálí sledován jeho zdravotní stav. Druhý den začne být dítě tlumeno léky a následně uspáno. Proběhne vyšetření MRI a spící dítě je buď odesláno na „dospávací pokoj“ nebo vráceno rodiči na běžný pokoj. Třetí den po velké vizitě je rodič s dítětem typicky propuštěn.
Kontraindikace vyšetření MRI
Dítě (ani jeho rodič, je-li s dítětem u přístroje MRI) nesmí mít žádné kovové předměty: mobil, klíče, šperky, hodinky, předměty s magnetickým proužkem (platební karty), oblečení s kovovými knoflíky a zipy. Dále nesmí mít kardiostimulátor, rovnátka, naslouchátka a jiné předměty obsahující kovové a magnetické součásti. Přesný seznam získáte v nemocnici.
Více článků najdete na portálu mamci.cz
a co zubní implantáty ?