Lidové písničky: Víte, že doma by se měly zpívat písničky, protože napomáhají k rozvoji dítěte. A samozřejmě si přejete, aby ve školce a škole nebylo to vaše jediné, které při zpívání lidovek vůbec neví, která bije. Jenže vaše paměť trochu oslábla a vy kromě Ovčáků a Skákal pes už nevíte, co byste zpívala. Tady máte bohatý seznam, ze kterého můžete vybírat.
- Ovčáci, čtveráci
- Skákal pes přes oves
- Kočka leze dírou
- Maličká su
- Běží liška k táboru
- Prší, prší, jen se leje
- Já do lesa nepojedu
- Pec nám spadla
- Travička zelená
- Já mám koně, vraný koně
- Jede, jede poštovský panáček
- Šla Nanynka do zelí
- Utíkej Káčo
- Měla babka čtyři jabka
- Pásla ovečky
- Holka modrooká
- Na tý louce zelený
- Když jsem já sloužil
- Cib, cib, cibulenka
- Rybička maličká

Tipy pro učení písniček
Opakování je matka moudrosti. Možná, že vám dvacet písniček přijde neskutečně hodně, ale stačí je zpívat během procházky, snídaně, jízdy v autě a za chvilku budete mít přezpíváno. Navíc děti jsou jako houby a velmi brzy se k vám začnou přidávat.
V tomto stádiu můžete zkusit některá slova v písničce vynechat a nechat je zazpívat (doplnit) dítě. Postupem času vám přezpívá samo celou písničku.
Jednou za čas si na zpívání vyhraďte speciální prostor a hrajte na rytmické nástroje. Pro děti jsou nejvhodnější tzv. Orffovy nástroje (triangl, činel, prstové činely, bubínek, tamburína, dřívka, rumbakoule, rolničky).
Motivačně a nápomocně působí také vymyslet na písničky ukazování nebo tanečky. Jakmile děti musí zapojit celé tělo, stává se pro ně aktivita mnohem zábavnější.
Takže jestli máte trochu času a dítě, které zpívání s vámi baví, tak směle do toho. Rozvíjíte hudební cítění, rytmus, řeč i paměť. Ale na druhou stranu, znát ve čtyřech letech nazpaměť celý zpěvník není vůbec nutné, takže zahoďte jakékoliv výčitky, pokud to zrovna u vás doma nefunguje. Společné zpívání má být o pohodě a dobré náladě.
Více článků najdete na portálu mamci.cz