Domácí mazlíček: Většinou za domácího mazlíčka považujeme psa nebo kočku, ale může to být klidně činčila, králíček nebo morče. Každé takové zvířátko se stává postupně členem domácnosti a jeho úmrtí je stresující pro celou rodinu.
Smrt domácího mazlíčka
Jakékoliv zvířátko si pořídíme, vždy musíme počítat s tím, že nám zemře. Délka života psa je cca 15 let, zakrslý králíček žije až 8 let, morče se dožívá asi 5 let, vzácněji i 10. V každém případě je délka života domácích zvířátek kratší než lidský život. Je tedy samozřejmé, že si za život pořídíte více mazlíčků a vícekrát také budete muset řešit jeho úmrtí.
Se smrtí se musí počítat
Zní to možná krutě, ale se smrtí musíme v životě počítat. A nejen s tou naší (našich rodičů, blízkých a přátel), ale i se smrtí zvířátek. Neznamená to, že bychom se neměli na zvířátko vázat a mít ho rádi. Jen musíme pragmaticky uvažovat i o tom, že zestárne a bude potřebovat naši péči a veterinární pomoc a také že jednoho dne zemře.
Jak naučit děti vyrovnat se se smrtí
Divili byste se, ale děti se se smrtí vyrovnávají často lépe než dospělí. Oni totiž o ní nepřemýšlí a berou ji jako přirozenou součást života. Samozřejmě každé dítě bude smutné a bude plakat, když mu zemře jeho milovaný mazlíček. Ale nemá smysl smrt zastírat, zvířátko tajně pohřbít a koupit nové a dělat, jako že se nic nestalo. Průměrně chytré dítě pozná, že to není to původní zvířátko.
Naučit děti rozloučit se se zvířátkem
Místo výše uvedené „komedie“ bude vždy lepší, když dítě naučíte se zvířátkem se rozloučit (když třeba musí být uspáno veterinářem) a pohřbít ho – na psím/kočičím hřbitově nebo na zahradě. Dítě může samo udělat hrobeček a vyrobit křížek pro svého mazlíčka. Na hrobeček se pak dají nosit i květiny nebo kamínky, a tak si dítě své zvířátko stále připomíná.
Pamatujte: Smrt není konec a každý zemřelý žije dál v nás a v našich vzpomínkách, a to platí nejen o lidech.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.maminka.cz, www.wikidog.cz
Více článků najdete na portálu mamci.cz