V době (a především pak v zemi), kde je i pro běžného občana snadné koupit si jídlo, oblečení, elektroniku, obuv a vlastně kterékoli věci téměř za pakatel, je jen těžké odolat pokušení a nepořizovat si věci ve velkém. Zatímco ceny jsou dlouhodobě poměrně stabilní, životní úroveň a spolu s ním i platy mají naopak dlouhodobě stoupavou tendenci.
Protože je všechno dostupné (a levné), často si kupujeme věci, které vlastně ani tolik nepotřebujeme, zkrátka jen proto, že můžeme. Elektronika, která je levná, nemá vždycky úplně valnou kvalitu, a proto zpravidla nevydrží déle než 2 roky. A přiznejme si to, aby se peníze točily, výrobci obvykle ani nemají příliš velké ambice, aby věci dělali kvalitnější. Často se pak stává, že různé věci vyhodíme a koupíme si nové. Stejně tak i s oblečením, které ale dnes díky bohu můžeme alespoň vyhodit do speciálních košů nebo je darovat lidem, kteří je potřebují. Plýtváme a zároveň své domy přehlcujeme hromadou věcí, které vlastně ani tolik nevyužíváme a nepotřebujeme.
Nejen proto se v poslední době objevují na scéně zastánci minimalistického způsobu života. Ti tvrdí, že pro život a psychickou pohodu člověka, je lepší vlastnit méně věcí. Vlastnit věci totiž představuje velkou tíhu a zodpovědnost, a nejspíš samy dobře víte, jak vám mohou přijít na obtíž zejména v čase, kdy se stěhujete anebo cestujete. No a jak si takový minimalismus zavést do života?
Samozřejmě, že se k tomuto životnímu stylu nemůžeme dostat ze dne na den. Pakliže se skutečně rozhodnete směřovat k minimalismu, začněte se zbavovat věcí postupně. Zároveň si nekupujte zbytečnosti a raději si připlaťte za jeden, ale kvalitnější produkt. Uvidíte, jak moc se váš život změní. A jak moc se vám uleví.
Více článků najdete na portálu mamci.cz