Stále více dětí neusedá ráno do školních lavic. Nezná ten ranní shon. Brzy vstát, obléct se, rychle nasnídat, vyčistit zuby a honem rychle už se jde do školy. Vzdělávají se doma, třeba ve svém pokojíčku. Učiteli jim jsou nejčastěji jejich rodiče.
Důvody, proč své děti vzdělávat doma jsou různé. Nejčastěji mají rodiče na vzdělání vyhraněný názor. Nelíbí se jim zaběhlý a mnohdy zkostnatělý školský systém. Nenajdou ve svém okolí vhodnou školu, nelíbí se jim metody a formy výuky. Hodně cestují nebo jsou jejich děti výjimečně nadané.
Takto založeným rodičům byla domácí výuka povolena zákonem v roce 2005. Nejprve výuku na prvním stupni základní školy, o dva roky později i na druhém stupni. Individuální vzdělávání má jasně daná pravidla. Pro první stupeň musí mít zákonný zástupce maturitní zkoušku. Pro druhý stupeň vysokoškolské vzdělání.

Jak to funguje:
- o individuální výuce rozhoduje ředitel školy, kam je dítě přijato k plnění povinné školní docházky (nemusí být spádová) na žádost zákonného zástupce.
- musí být splněny podmínky vhodného prostředí, důvody pro alternativní vzdělávání (zdravotní stav, časté cestování, šikana, enormní stres ze školy, speciální vzdělávací potřeby….). Předepsané vzdělání vzdělávajícího, zajištění pomůcek a učebnic.
- vzdělávat musí podle školního vzdělávacího plánu, který má od školy k dispozici
- vzdělavatel má možnost konzultací
- pravidelně jsou kontrolovány znalosti žáka a to každé pololetí, lze i průběžně
- ředitel školy má právo zrušit individuální vzdělávání, pokud zjistí pochybení zejména v materiální, personální oblasti a v ochraně zdraví žáka
- je potřeba vyjádření z pedagogicko-psychologické poradny.
Výhodou domácího vzdělávání je variabilita ve výuce, pružně reaguje na potřeby a přání dítěte. Rodič musí splnit vzdělávací plán, ale může si rozhodnout kdy. Výuka se nemusí odehrávat jen doma, ale pokud se probírá historie, jde se do muzea nebo galerie apod. Zpravidla výuka nezabere tolik hodin jako ve škole a dítě tak získá více volného času.
Domácí vzdělávání určitě není pro všechny, musí být shoda a opora mezi rodiči. Zpravidla jeden zůstává s dětmi doma a tak rodina žije z jednoho příjmu. Je to náročné na psychiku i čas. Investice do dětí je však tou nejlepší, kterou v životě můžete udělat.
Více článků najdete na portálu mamci.cz
No, mně by se líbilo spolupůsobení na domácím vzdělávání…
Svého pacholka už nedovzdělám, tak bych to rád zkusil jinde.