Máte stovky fotek z dovolené a stejně není ani jedna unikátní? Zkuste se držet několika základních pravidel.
Kvůli digitálním fotoaparátům a hlavně chytrým mobilním telefonům může být obrovský počet nic neříkajících záběrů docela problém. Dnes je každý fotografem. Přitom v době klasických analogových fotoaparátů tomu tak nebylo. Filmy i jejich vyvolání stálo docela dost peněz. Člověk tak šetřil každým políčkem, a na jednotlivých záběrech si dával více záležet.
Dnes můžeme vyfotit v podstatě cokoliv. Ale ruku na srdce, prohlížíte si pak zpětně své fotky? Líbí se lidem, kterým je ukazujete? Promítání fotek z dovolené může být zábava, ale pokud se mají diváci dívat na desítky až stovky stejných záběrů, je to nuda.
Jaké jsou tedy základní zásady focení, abyste měli ze svých fotek radost?
Nefoťte za každou cenu
I když nás chytrý telefon, neustále přítomný v našich rukách, nutí fotit jednu fotku za druhou, každý záběr si raději pořádně rozmyslete. Klidně si chvilku počkejte na lepší podmínky, pokud je kolem foceného objektu příliš rušno. Dejte si pozor, zda vám někdo nevešel do záběru. Pokud se tak stane, na některých mobilech můžete pozadí na fotografii dodatečně rozostřit. Focený objekt tak vynikne.
Hlavní motiv fotky nemusí být vždy ve středu
Pravidlo zlatého řezu rádi využívají nejen malíři, ale i fotografové. Díky němu se zdůrazní to, co chcete vyfotit. Zlatý střed se nachází přibližně ve dvou třetinách záběru. Některé foto telefony dokonce mají funkční, která vám přesně ukáže, kde se nachází. Pokud na svém mobilu nic takového nemáte, mějte alespoň vždy zapnuté vodící čáry na obrazovce, které vám rozdělují záběr na devět stejných políček. V bodech, kde se jednotlivé čáry protínají, se nacházejí ta zajímavá místa, do kterých můžete směřovat objekt vašeho zájmu.
Foťte z různých úhlů
Samozřejmě, ne vždy musí být záběr rovně. Někdy dodáme fotce na atraktivnosti, pokud mobil trochu natočíme. Také nezapomeňte občas zvednout ruce trochu výš, nebo se naopak přikrčit, sednou si na bobek nebo si dokonce lehnout, abyste získali co nejatraktivnější záběr. Vyhledávejte zajímavou symetrii nebo opakující se vzory.
Sluníčko mějte mimo záběr
Světlo je alfou a omegou každé fotky, ale, bohužel, řada záběrů bývá přesvícená. Lidé často fotí proti sluníčku, a to především fotí-li postavy. Díky tomu totiž foceným subjektům nesvítí slunce do očí. Ne vždy je možné možné se tomu úplně vyhnout, ale je to opět na fotografovi, aby hledal ten nejlepší úhel, na kterém slunce nebude vadit ani fotce, ani lidem. Na druhou stranu si ale dávejte pozor, aby nebyl v záběru vidět váš stín. Někdy ho ale naopak můžete využít k focení zajímavých záběrů.
S bleskem opatrně
Blesk na foťáku i na tom mobilním je skvělou pomůckou, pokud chceme někoho nebo něco rychle vyfotit v interiéru či ve večerních hodinách. Raději ho ale používejte co nejméně. Blesk dost zkresluje. Pokud použijte například malý stativ přímo určený na mobil, budou večerní fotky mnohem hezčí. Blesk naopak můžete použít během dne při focení detailních záběrů.
Nezapomeňte na bezpečnost
Při focení je také důležitá vaše bezpečnost a také bezpečnost vašeho mobilu. Lidé se často dívají na svět přes hledáček fotoaparátu a zapomínají, že mohou spadnout ze skály.
Pozor ale dávejte i na samotný přístroj a raději si pořiďte obal na mobil. Například odolné kryty na iPhone, který je relativně drahým zařízením, se opravdu vyplatí. Stačí jedno klopýtnutí a neštěstí v podobě rozbitého displeje je na světě. Pokud rádi fotíte, raději si ke krytu pořiďte ještě nalepovací tvrzené sklo na displej. Je lepší investovat do těchto věcí, než si každou chvíli kupovat nový přístroj, nebo platit drahou opravu.
————-Komerční článek————-