Obě témata jsou v médiích a sociálních sítích čas oč času diskutována. Spousta rodičů považuje hraní počítačových her u svých potomků za škodlivé – ať se jedná o děti předškolního věku či o ostřílené školáky. Oproti tomu je sledování televize vnímáno jako méně škodlivé a vlastně tak nějak běžné. Zřejmě je to jednoduše dáno tím, že jsme my, rodiče, více zvyklí sledovat televizi než hrát hry na počítači.
Všeho moc škodí
U hraní počítačových her a sledování televize platí toto pořekadlo dvojnásob. Zkuste se ale zamyslet nad tím, jaké by to bylo, kdybychom to s těmito aktivitami nepřeháněli a zároveň je nedémonizovali – tj. dítě by hrálo „málo“ a sledovalo televizi také „málo“. Možná by obě činnosti začaly děti vnímat pouze jako další z řady jiných aktivit, kterými vyplňují svůj volný čas. Nikoliv jako svou primární zábavu nebo jako „zakázané ovoce“, které chutná nejlépe…
Co je méně škodlivé (nebo více prospěšné)?
Velmi záleží na tom, co dítě hraje a na co se v televizi dívá – pokud tedy hraje a má-li povoleno televizi sledovat. Dokumentární film od National Geographic jej bude jistě rozvíjet více, než animovaný film s chodící chobotnicí ubytovanou v koruně stromu (nebo podobné „pěkné“ dětské pořady). U počítačových her platí to samé – střílečky asi nejsou to pravé – mohou sice rozvinout postřeh a koordinaci ruka-oko, nicméně tyto smysly se dají trénovat mnohem příhodněji…
Smrsknout ovšem hry na počítači jen na střílečky by bylo trestuhodné. Existuje řada intelektuálně laděných aplikací, ze kterých může mít dítě užitek. A možná i větší než z jednostranného sledování televize. Ale jak tu již zaznělo, nic by se nemělo přehánět. Je třeba mít na paměti, že nejdůležitější je čas, který rodiče dítěti věnují. Počítač, tablet a televize by neměly sloužit jen jako pohodlné „odložiště“ potomků.
Více článků najdete na portálu mamci.cz