Bez nenápadné zdravotnické pomůcky se některé lékařské profese ani neobejdou, a to ani v době moderních technologií.
Takzvané „uši” patří neodmyslitelně téměř ke každému lékaři. Medici si musí fonendoskop pořídit už počas studií, aby si mohli cvičit auskultaci – tedy vyšetření poslechem. V podobě, v jakého známe dnes, se fonendoskop objevuje přibližně od 60. let 20. Století, ale jeho historie sahá mnohem dále do minulosti.
Za objevením stojí náhoda
To, že nemocné plíce vydávají nejrůznější zvuky, zmínil už Hippokrates (460- 370 př. n. l.). Stejně tak filozof a matematik Robert Hooke (1635 až 1703) předvídal, že poslech tělesných zvuků se stane důležitou součástí medicíny, ale jenom v případě, že budou lékaři schopni slyšet jednotlivé zvuky tak zřetelně, aby je byli schopni odlišit a a analyzovat. V jeho době je však ještě žádné zařízení zprostředkovat nemohlo. Běžně se auskultace prováděla přiložením ucha lékaře na hruď pacienta.
Teprve v roce 1816 začal francouzský lékař René Laënnec (1781-1826) zcela náhodou s poslechem srdce přes trubici vytvořenou z tvrdého papíru. Prý ho to napadlo ve chvíli, kdy k němu přišla do ordinace pacientka se známkami srdečního onemocnění, kterou nešlo kvůli její tloušťce poslechnout pouhým uchem. Výsledek byl opravdu uspokojující, a tak začal Laënnec tento jednoduchý stetoskop využívat a vylepšovat. V roce 1819 vydal na základě svých pozorování spis O zprostředkovaném poslechu čili Pojednání o diagnostice onemocnění plic a srdce založené především na tomto způsobu vyšetřování. Kniha stála 13 franků a za další tři franky bylo k němu dokoupit koupit dřevěný stetoskop.
Kniha byla v následujících letech přeložena také do angličtiny a němčiny. Stetoskop tak inspiroval další lékaře a badatele a začal žít svůj vlastní život. Postupně získal cylindrický tvar, tedy tvar současného stetoskopu, který se používá už jen výjimečně. Teprve koncem 19. století dostal stetoskop flexibilní gumovou hadičku, později membránu – vznikl tak první fonendoskop.
Littmanovy fonendoskopy
Asi nejznámější značkou fonedoskopů je dnes Littmann. Tyto výrobky nesou jméno lékaře, který dovedl fonendoskopy v 60. letech 20. století do podoby, v jaké je známe dnes. Kardiolog David Littman založil firmu Cardiosonics.inc, která se věnovala vývoji fonendokopů. Nabízela dva produkty – lékařský a sesterský fonendoskop. V roce 1968 Littman firmu prodal společnosti 3M. Ta se vývoji fonendoskopů věnuje dodnes a stále je prodává pod Littmanovým jménem. Littmann se stal ve firmě poradcem a nadále pracoval na vylepšování jednotlivých produktů.

I když se nám zdají fonendoskopy po celá desetiletí stejné, jejich vývoj se nezastavil. V současnosti můžeme vidět nejrůznější druhy těchto pomůcek pro nejrůznější lékařské obory. Oblíbenou novinkou jsou i digitální fonendoskopy, které umožňují lepší poslech, tlumení nejrůznějších ruchů, nahrávání a přehrávání záznamu pro lepší diagnostiku ze strany lékaře.
V současné době se však vedou debaty o budoucnosti této pomůcky a jak ji nahradit. Existují již různé kapesní ultrazvuky, které je do jisté míry nahrazují. Jsou však zatím drahé a názory na ně se liší. Do budoucna se také sazí na umělou inteligenci, která bude umět vyhodnotit různé zvuky lépe než lékař.
—————–Komerční článek—————–