Eko vánoční stromek: Tihle zelení krasavci k Vánocům zkrátka patří. Stále více lidí je však přestává vnímat jen jako pouhé spotřební zboží. Chtějí si dopřát přírodní krásu stromku u sebe doma, ale přitom nechtějí životní prostředí zatěžovat více, než je nezbytně třeba.
Na našem trhu jsou k mání hned tři možnosti: stromek z plantáže, stromek s certifikací FSC a stromek v květináči. Které z nich dát přednost, pokud to myslíte s ekologií opravdu vážně?
Vánoční stromek z plantáže má mínusů nejvíc
Mnoho spotřebitelů si myslí, že jeho koupí přírodu vlastně nezatěžuje, protože tyhle stromky byly vypěstovány jen proto, aby nám udělaly o Vánocích radost. Není tedy třeba k vůli nim ničit přírodu nebo dokonce drancovat lesy.
A jaká je skutečnost? Plantáže jsou monokulturami, takže se v nich opravdu rychle šíří nejrůznější patogeny – od hub až po hmyz. A pěstitelé se tedy musí pořádně otáčet, aby je udrželi zdravé a krásné. To jde ruku v ruce s použitím nejrůznějších pesticidů a další chemie, která potom proniká do půdy nebo spodních vod. Zdaleka tedy nejde o tak ekologické pěstování, jak by se mohlo zdát.
Navíc řada plantáží vůbec není v ČR. Vánoční stromky se k nám dováží hlavně ze severských zemí. Jedle kavkazská nebo stříbrný smrček jsou typickými příklady – většina kusů, jež se na vánočních trzích objevují, je právě ze severu. Ekologická stopa, kterou zanechá v našem ovzduší jejich nutná přeprava přes půl kontinentu pak také rozhodně není dobrá.
Stromeček s certifikátem FSC
Toto zboží u nás bývá k vidění stále častěji. A nejde jen o vánoční stromky. Certifikátem FSC (Forest Stewardhip Council) se mohou pyšnit i různé výrobky ze dřeva. Nejprve byly k dostání v různých ekologických centrech a domech přírody, teď už však pronikají i do běžných obchodů. A o čem FSC vypovídá?
U nás tak kupujete stromek z českých lesů, který byl vypěstován v souladu s ekologickými standardy. Vlastně – vypěstován není tak úplně správné slovo. Tyto stromky pocházejí z nutných prořezů a další nezbytné údržby lesa. Jde o kusy, které by stejně na svém stanovišti nemohly zůstat – takže místo toho, aby šly třeba do štěpky, mohou ještě nějakou dobu udělat radost nám.
Každý takový stromek i jiný produkt musí mít označení FSC. Chtějte proto vždy vidět štítek, na kterém je uvedeno číslo firmy. Podle něj ji snadno dohledáte v mezinárodní databázi a budete mít jistotu, že svůj stromek nekupujete od žádných podvodníků.
Náš tip: U nás prodává FSC stromky třeba KRNAP, zamířit za nimi musíte do Vrchlabí.
Stromeček v květináči je eko jen někdy
A nakonec jsme si nechali zdánlivě nejekologičtější možnost. Stromek, který „po použití“ jednoduše přesadíte do zahrádky nebo třeba do lesa. Ale jak už to tak bývá, není vždycky všechno zlato, co se třpytí.
Nejdříve se podívejme na to, co vlastně od vánočního stromku očekáváme. Pokud byste s ním chtěli prožít celé Vánoce a ven ho vystrčit až někdy na Štěpána nebo Tři krále, pak nákup vánočního stromečku v květináči opravdu pečlivě zvažte. Aby totiž nedošel újmy, musí se v teple domova vyhřívat jen opravdu nezbytnou dobu. Většinu vašeho společného času tak jednoduše prolenoší na balkóně. Domů ho smíte pozvat až na Štědrý den a nejlépe 25. prosince už by se měl opět poroučet na balkon nebo do jiných chladných prostor.
Jinak ho násilně vzbudíte uprostřed zimního spánku a na jaře se bude jen obtížně ujímat ve volné půdě. Ovšem i když všechny kroky dodržíte správně, nemusí se vám ani tak záchrana stromku povést. Chybu jste totiž možná udělali už v den nákupu. Stromek musí mít pořádný kořenový bal – což poznáte, pokud ho z květináče povytáhnete. Jestliže se zemina začne rozpadat nebo nejsou vůbec vidět drobné vlásečnicové kořeny, pak jde velmi pravděpodobně o „rychlokvašku“, která byla do květináče přesunuta až těsně před prodejem. Samozřejmě bez jakéhokoli ohledu na zdraví kořenového systému. Takový stromek nekupujte. Jeho záchrana se povede jen málokdy, navíc tím podpoříte nepoctivé prodejce, kteří se jako „eko“ jenom tváří.
Poslední možnost koupě vánočního stromku v květináči vám přinesou lesníci. Ale nenechte se mýlit, nejde o stromek jako takový. Obvykle jde o malé sazeničky jedliček, smrčků a dalších vhodných dřevin, určené k vysazení na zahradu nebo do lesa. Jsou maličké, takže vám parádu doma příliš neudělají – i to lépe se však na jaře ujmou. A vy tak budete moci svůj „eko vánoční stromek“ obdivovat každý rok v přírodě. A můžete si ho tu třeba i ozdobit. Do lesa se hodí nejrůznější pamlsky pro zvířátka, na zahradě můžete klidně sáhnout i po tradičních vánočních dekoracích. Fantazii se meze nekladou.
Více článků najdete na portálu mamci.cz