Vybrat garnýž, která bude vyhovovat vašim potřebám a hodit se do vašeho interiéru, může být věda. Základní rozdělení na dřevěné garnýže, kovové garnýže a plastové garnýže mnohdy nestačí, pojďme se tedy podívat na to, čeho se při výběru držet.
Dřevo vyžaduje údržbu
Dřevěné garnýže patří k nestárnoucí klasice, které se objevují nejčastěji na chalupách a chatách, ale i v interiérech, které jsou laděné do přírodního stylu. Dají se snadno zakrátit na potřebnou délku a záclony se na ně věší pomocí stylových dřevěných kroužků, které bývají součástí balení. Někdy ale bývá problém s jejich umístěním do širokých oken, jelikož se mohou časem začít prohýbat. Je také vhodné je pravidelně čistit a impregnovat nebo přelakovávat.
Kov je těžší, ale odolný
Kovové garnýže jsou odolnější než dřevěné, snesou i vlhké prostředí a jejich tvar je stabilnější. Jelikož nebývají tak výrazné a nápadné, jako jsou dřevěné garnýže, hodí se především do minimalistických a moderních interiérů. Mnoho výrobců však v dnešní době nabízí dekorační koncovky, které mohou mít například tvar listů nebo být ozdobené třpytivými kameny. Kovové garnýže jsou poměrně těžké, takže musí být ke zdi připevněné dostatečně dlouhými vruty a manipulace s nimi je složitější.
Plast je nejvariabilnější
Plastové garnýže jsou pružné, lehké a k dostání v mnoha barevných provedeních, takže je bez obav sladíte s barvou záclon a závěsů, zdí nebo nábytku. Jsou také cenově nejdostupnější. Na druhou stranu jsou náchylné k poškrábání a mohou se pod těžkými závěsy prohýbat, hodí se tedy spíš jen pro lehčí dekorační látky.
Alternativou ke klasickému uchycení garnýží do stěn jsou tzv. kolejnicové garnýže. Místo klasických záclonových kroužků mají ve spodní části drážku, po které se pohybují malé rolky držící závěs nebo záclonu. Většinou se montují přímo do stropu, některé se ale dají pomocí konzol uchytit na stěny. Je možné je umístit i do šikmých ploch, arkýřů nebo oblouků.
———Komerční článek——–