Drmek je bylinka, která byla známá už v dávných časech jako pomocník při ženských potížích. Bylinka je krásná a často se pěstuje pro okrasné účely. Užívá se hlavně při gynekologických obtížích, ale umí toho mnohem více.
Jak drmek poznáme
Drmek obecný (Vitex agnus castus) má také lidové pojmenování mnišský pepř. Jedná se o keř, který dorůstá výšky 1-5 m a řadí se do čeledi sporýšovitých. Pochází z teplejších oblastí Evropy, je rozšířen ve Středozemí, na pobřeží Černého moře, Blízkém východě a Malé Asii. U nás se mu daří v teplejších oblastech nebo na dobře chráněných místech.
Listy jsou dlanité složené s dlouhými řapíky. Svrchu mají tmavě zelenou barvu, zespodu jsou bíle plstnaté. Květenství tvoří dlouhý vrcholový klas, květy jsou malé a modrofialové. Kvete od května do září. Plodem je černohnědá peckovice, obsahující čtyři semena a mající trpkou chuť.
Účinky na náš organismus
Drmek je bylinka určena hlavně pro ženy. Užívá se při menstruačních potížích – psychické napětí, úzkost, bolestivost prsou, silná a nepravidelná menstruace, klimakterické obtíže. Podává se také při myomech a endometrióze dělohy.
Bylinka se doporučuje pří neplodnosti, jako podpora ovulace. Je také mlékotvorná, řadí se mezi přírodní látky podporující tvorbu mateřského mléka. Při kojení a v těhotenství by měl být užíván přiměřeně.
Rostlina byla spjata také s kláštery, kde byla podávána mnichům, protože tlumí sexuální choutky. Odtud také pojmenování mnišský pepř. Ve starých knihách lze nalézt využití při nemocech sleziny, otocích a bolestech hlavy.
Zevně se přikládaly obklady při kousnutí jedovatým zvířetem a proti bolestem hlavy. V současnosti je používán především na ženské potíže. Své využití najde například na zvětšenou prostatu a kvasinkové infekce kdekoliv v těle.
Co se sklízí a jak se bylinka připravuje
Z bylinky se sklízí v říjnu plod. Suší se a připomíná bobulky pepře. Drmek se užívá nejčastěji ve formě lihových tinktur. Dá se zakoupit i ve formě kapslí či tablet. Ve specializovaných obchodech je k dostání samotné sušené semeno, které připravíme ve formě nálevu.
Trocha mytologie
I když už keř není v dnešní době tolik známý, v mytologii měl velký význam. Bohyně Héra se dle bájí narodila pod drmkovým keřem. V antických dobách při slavnostech na počest bohyně Deméter, ženy užívaly odvar z drmku, aby odolaly svodům a pokušením. Pokud se přesuneme v čase, v mužských klášterech byl užíván jako prostředek, který tlumí sexuální žádostivost, potom se mnichům lépe snášel celibát.
Více článků najdete na portálu mamci.cz