Prázdniny se krátí, za chvíli začne září, doba docházky do školek a škol. A také doba kroužků. Právě teď je nejvyšší čas kroužky vybrat a dítě do nich nahlásit. Většina kroužků totiž začíná právě od září. Ve městech nebo společensky vybavenějších obcích bývá jejich nabídka široká (i když se samozřejmě nedá srovnávat s těmi největšími městy). Které kroužky si oblíbily děti i rodiče?
Výtvarný kroužek
I když jsou některé „výtvarky“ otevřené i nejmenším (a jejich rodičům), jedná se o kroužek orientovaný spíše na „starší“ děti. Z jejich strany totiž vyžaduje určitou spolupráci. Malý umělec se učí zvládat malbu vodovými barvami, temperami a nakonec i olejem. Zároveň zjistí, jak se kreslí pastelem nebo grafickými tužkami.
Keramika
Kroužek pro nejmenší i starší děti. Děti mladší 5 let zpravidla přicházejí v doprovodu rodiče. Keramické dílny bývají vybaveny vlastní pecí. Vlastnoručně vyrobené výtvory si tak děti po vypálení mohou odnést domů. Naučí se tu zacházet s hlínou, modelovat ji, tvořit ve 3D. Keramika není kroužek jen pro manuální šikuly, prstíky si tu mohou pocvičit i méně zručné děti.
Plavání
Mrňousci přicházejí v doprovodu rodičů, v bazénu pak společně budují důvěru k vodě i své schopnosti. Učí se potápět, splývat, ležet na hladině a konečně i plavat.
Tanec a gymnastika
Pohybové kroužky typicky určené starším dětem, které zvládnou samostatnou docházku. Zároveň by měly být schopni plnit instrukce tanečního učitele. Učí se zde koordinaci pohybů, cítění hudby tělem. Dochází ke zpevnění svalstva celého těla. Kroužek tance a gymnastiky je vhodný i pro hypotonické děti (tj. děti se sníženým svalovým tonusem).
Hudební kroužek
Říká se, že každé dítě umí hudbu vnímat. Proč jej v této oblasti tedy nerozvíjet? Hudební kroužek pro nejmenší je prvním lákadlem do světa hudby. Případné hudební nadání můžete rozvíjet v kroužcích určených starším dětem. A to již s konkrétním zaměřením: klavír příp. klávesy, housle, bubny, trubka aj.
Angličtina
Výzkumy potvrzují, že čím dříve se dítě setká s druhým jazykem, tím snáze se jej naučí. Kroužky angličtiny jsou proto otevřené i pro nejmenší děti. Současně jsou odstupňované z hlediska znalostí. Typů výuky anglického jazyka je v dnešní době celá řada. Při výběru dejte na zkušenosti jiných rodičů i vlastní intuici.
Nabídka kroužků je ve větších městech samozřejmě širší. U starších dětí to může být Mladý záchranář, Aerobik, Atletika, konkrétní sport (fotbal, badminton…), Bojové sporty, Dramatická výchova, Deskové a společenské hry, Matematika, PC kroužky, Turistický kroužek a mnohé další.
Při výběru berte ohled na zájmy dítěte i na jeho celkovou vytíženost – odborníci doporučují nechat dítěti i nějaký „volný“ čas jen pro sebe a vlastní hry.
Více článků najdete na portálu mamci.cz