Kontaktní rodičovství je směr, který vznikl již v 80. letech minulého století a byl hojně propagován především americkým lékařem Williamem Searsem. Tento výchovný směr nestaví na přesně daných pravidlech, ale klade důraz spíše na individualitu každého dítěte a jedinečnost rodinných vztahů. Zakládá se na několika hlavních principech.
Kontaktní rodičovství zdůrazňuje, že vztah matky a dítěte se zakládá již samotným početím. Před otěhotněním by žena měla být fyzicky i psychicky připravená na to, aby dítě odnosila a mohla mu dát všechno, co potřebuje.
Dále klade důraz na fyzickou blízkost, na těsný kontakt mezi dítětem a matkou. Jed důležité, aby po porodu (ale i mnohem později) byli ve spojení. Propaguje například nošení dětí v šátcích i klokánkách a dále i společné spaní po porodu. Zdůrazňuje však, že je lepší, aby dítě spalo na kraji postele (například v rohu), aby si zvykalo na to, že rodiče mají mezi sebou také právo na fyzický kontakt.
Vyzdvihuje výhody kojení a zdůrazňuje jeho důležitost pro další vývoj dítěte. Hovoří o tom, že dlouhodobé kojení má výhody nejen pro dítě, ale i pro matku, o čemž se jen málokdy mluví. Mezi hlavní výhody se řadí: snížení rizika vzniku rakoviny prsu, osteoporózy nebo cukrovky.
V neposlední řadě je důležité zdůraznit vzájemný respekt. Mnoho rodičů svým dětem příliš nedůvěřuje, a přestože už na to mají věk, nenechají je na nic sáhnout. Měla byste své ratolesti více důvěřovat – nechte například menší dítě nalít si vodu nebo si připravit svačinu. Budete překvapená, jak snadno to zvládne. Zároveň byste si však měla stanovit hranice toho, co vaše dítě smí a co už nesmí. A nezapomínejte na sebe. Jak se říká – spokojená matka, spokojené dítě.
Více článků najdete na portálu mamci.cz