Pro děti obvykle chceme jen to nejlepší, a tak bylinky v biokvalitě bývají velmi žádané. Bylinky si můžete koupit, ale i sami natrhat a usušit, popř. některé i vypěstovat, jen dávejte pozor na to, které jsou pro děti doporučeny, a které by jim naopak mohly ublížit.
Fenykl a kmín pro miminka
Fenyklový a kmínový (nebo i kombinovaný) čaj je vhodný pro miminka, aby se jim upravilo zažívání, neměla nafouklé bříško a netrápily je prdíky. Čaj nechte miminko pít po doušcích a můžete jej podávat i preventivně, anebo jakmile se vám zdá, že ho bolí bříško.
Heřmánek
Heřmánek nemá příliš vedlejších účinků, přesto se v poslední době objevily i studie, že na něm mohou mít někteří jedinci alergii. Zevně byste se však neměli ničeho bát a koupat miminko v heřmánkové koupeli, pokud ho trápí vyrážka, atopický ekzém nebo nějaké drobné, špatně se hojící ranky. Vnitřně se doporučoval na nachlazení a horečku, ale pokud se obáváte alergické reakce, zkuste raději některé z dalších bylinek.
Levandule
Levandulový éterický olej pomáhá dětem při usínání, pro navození lepší nálady, například když jsou nemocné, nebo když náhle změnily prostředí (cestování, dovolená), pomáhá také s prořezáváním prvních zoubků.
Meduňka
Meduňku mohou děti bez obav pít jako čaj (odvar), který jim pomůže s usínáním, s bolestmi zoubků i se zažíváním.
Tymián a majoránka
Tyto bylinky jsou vhodné jako čaje na trávení, od 1 roku je můžete přidávat v malých dávkách i jako koření do jídel. Kromě toho z tymiánu i majoránky přidaných do másla vytvoříte „mast“, která se miminkům maže za krk a pomáhá tak odhlenění při rýmě i kašli. Větším dětem se mast může mazat i pod nos.
Bazalka
Bazalka je asi první bylinkou, kterou můžete dítěti přidávat do jídla, je jemná a usnadňuje zažívání.
Rozmarýn
Rozmarýnový éterický olej pomáhá při nemocech, zmírňuje bolesti a urychluje celý proces léčby.
Černý bez
Květy černého bezu naložené v octu je výborným lékem na horečku. Bezový ocet nařeďte vodou v poměru 1 : 10 a namočte do roztoku čistý kapesník (nebo ponožky), ovažte (dejte) je dítěti na nožičky a po zahřátí můžete vyměnit. Opakovat se dá několikrát, až horečka ustoupí. Pokud zábal na nožičky nepomáhá, dejte jej i na ruce. Teprve v případě, že tato přírodní léčba nepomůže, podávejte léky na snížení horečky. A když horečka neustupuje, volejte lékaře.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.novinky.cz, Sommer Gisela, Dětské nemoci, Vašut, Praha 2007
Více článků najdete na portálu mamci.cz