Diabetes trápí velkou část populace a přináší další nepříjemné zdravotní problémy. Dostává se tak do popředí spolu s dalšími nemocemi. Pokud je hladina krevního cukru zvýšená dlouhodobě, může naše zdraví ohrožovat. Existuje pomoc z přírody, která může napomoci hladinu glukózy stabilizovat.
Vyrovnaná hladina krevního cukru
Glukóza je potravinou pro mozek a krvinky. Stejně jako vysoká hladina krevního cukru, nám neprospívá ani ta nízká. Správně fungující organismus udržuje vyrovnanou hladinu. Glukóza se dá v krvi udržet na normální hodnotě pomocí správné životosprávy, ale třeba i bylinek.
Pomoc z bylinkové lékárny
Listy borůvek dokáží zlepšit využití cukru, dokonce některé zdroje tvrdí, že umí stav diabetu výrazně zlepšit, a to díky obsahu myrtillinu v listech. Má to však podmínku, listy se musí sbírat před dozráním plodů. Borůvkové listí je účinné ve směsi s listy ostružiny, kuklíku, mochny zlaté a zelených sušených fazolových lusků bez semen. Ze směsi se připravuje výluh.
Kopřiva dvoudomá obsahuje látky, které snižují hladinu krevního cukru. Spolu s glukózou snižuje i hladinu LDL cholesterolu. Kopřiva by se měla ideálně sbírat mezi 15. – 20. květnem, protože později obsahuje více dusičnanů. Kopřivu lze pít jako čaj nebo zakoupit ve formě tinktury. Bývá součástí diabetických směsí.
O puškvorci je známo, že prospívá slinivce, proto je vhodný i k její léčbě. Používá se oddenek, který se nechá přes noc louhovat ve vodě a ráno se jen lehce zahřeje. Další bylinkou z našich luk a polí je smetanka lékařská-pampeliška. Objevují se už brzy zjara, sbírají se listy. Je třeba je pečlivě omýt. Některé studie naznačují, že umí normalizovat hladinu krevního cukru. Diabetici by si měli pravidelně dopřávat salát z pampelišky. Jakmile vykvetou, sbírejte celé stvoly, doma květ utrhněte a konzumujte po omytí právě stvoly.
Černucha setá neboli černý kmín je využívána již od starého Egypta. Už malé množství denně umí udržet krevní cukr v přijatelných hladinách. Umí zvýšit citlivost buněk na inzulín.
Fazolový lusk je stará kulturní rostlina. K léčbě cukrovky se využívá suché oplodí fazolí. Obsah účinných látek se při dozrávání mění. Nejlepší čas pro sběr je doba, kdy je fazol zralý, ale pořád ještě šťavnatý. Lze ho snadno zbavit semen. Jeho benefitem je obsah tzv. „rostlinného inzulínu“. Bývá součástí čajových diabetických směsí.
Ženšen pravý rostl už v dávných dobách a dokázal přežít tvrdé klimatické změny až do dnešních dnů. Patří mezi nejvýznamnější léčivé rostliny a pomáhá se širokou škálou problémů. Pozitivně ovlivňuje hladinu krevního cukru, stejně jako cholesterolu a krevního tlaku. Zlepšuje funkci pankreatických buněk a snižuje inzulínovou rezistenci. K dostání je v různých formách, od čajů, tinktur přes kapsle, tablety a extrakty.
Užitečná zelenina
Na pomoc s cukrovkou lze doporučit celer, který se dá konzumovat čerstvý v salátech nebo jeho šťáva, či sušený v odvaru. Další nápomocnou zeleninou je pór, dá se nakrájet na chleba s máslem nebo konzumovat v salátu. Nesmíme zapomenout na kořen čekanky. Musíte ho však pečlivě vymáčet, aby se zmírnila jeho hořká chuť.
Černý kořen (Hadí mord španělský) nebo chřest mají nízký obsah uhlohydrátů, proto jsou vhodnou zeleninou ke konzumaci. Ochutit si je můžete dle libosti. Brokolici můžeme zařadit mezi nejzdravější druhy zeleniny, má spoustu zdraví prospěšných látek, a proto se využívá k podpůrné léčbě u spousty chorob, cukrovku nevyjímaje. U diabetu především chrání před časnými změnami na cévách.
Mezi babské rady na snížení hladiny krevního cukru patří konzumace kyselého zelí a jeho šťávy. Blahodárně působí i cibule a česnek. Z česneku si můžete vyrobit domácí tinkturu. Rozmačkáte česnek, zalijete ho pálenkou a ponecháte 14 dní louhovat. Přecedíte a denně užívejte čajovou lžičku. Cibule najde široké využití v kuchyni.
Více článků najdete na portálu mamci.cz