Zdroj foto: pixabay

Bobkový list je velmi známé koření a dříve byl nazýván i kořením králů nebo císařů. Víte ale, na co všechno jej můžete doma použít? Některé možnosti jsou více než netradiční.

Klasika

Samozřejmostí je použití bobkového listu do omáček (spolu s novým kořením a celým černým pepřem), při pečení masa, do vývarů nebo při nakládání hub nebo zeleniny. Kromě toho můžete bobkový list použít na dochucení různých, i podomácku vyrobených octů nebo olejů.

Co všechno bobkový list obsahuje

Málokdo ale ví, že je doslova zásobárnou vitamínů a minerálních látek. Ostatně posuďte sami: obsahuje vitamíny A, B, C a kyselinu listovou, dále silice, hořčiny, glykosidy, třísloviny, vápník, selen, měď, draslík, hořčík, železo a zinek.

Zdroj foto: pixabay

Na které nemoci bobkový list působí

Díky obsahu léčivých látek je schopen pomoci nám s léčbou některých nemocí. Obecně samozřejmě jako mnoho jiných koření podporuje trávení a chuť k jídlu. Dokáže ale také snižovat hladinu krevního cukru. Pomáhá od revmatických bolestí a artritidy. Působí příznivě na močový měchýř a některé nemoci močového ústrojí. Čistí játra. Účinně pomáhá při migréně. Odvar z bobkového listu můžeme použít na bolavé klouby. Sirup z listů zase pomáhá proti kašli.

Bobkový list uklidňuje

Protože obsahuje silice, je velmi vhodnou náplní do aromalampy. Můžete jeden lístek rozdrobit do olejíčku a aromalampu zapálit. Vonné silice vás rychle uklidní a zbaví každodenního stresu.

Dokáže odpudit moly

Dokáže odpudit šatní i potravinové moly. Stačí dát jeden list do každé nádoby s moukou, nebo svazek lístků do skříně a je po problému.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno