Bioplasty: Otázka udržitelného postoje k přírodě je stále aktuálnější. Není tomu tak dávno, co veřejné mínění rozvířil David Attenborough a jeho dokument Život na naší planetě (A Life on Our Planet), takže není divu, že se na tomto trendu snaží „přiživit“ i mnozí nepoctivci.
V obchodech se to tak hemží nabídkami vánočních stromečků nebo ozdobiček z bioplastu. Ale je bio skutečně bio? A na co si při jejich nákupu dávat pozor, abychom nenaletěli?
Ujasněte si, co vlastně od bioplastu chcete
„Zelený marketing“ některých firem se postaral o to, že bioplasty vnímáme jako něco univerzálního, snadno rozložitelného a vůbec šetrného k přírodě. Jenže to vůbec nemusí být pravda. Některé typy (zejména bioplasty tzv. první generace) se totiž rozkládají stejně obtížně, jako jejich bratříčci z rukou petrochemického průmyslu. Předponu bio si zasloužily díky tomu, že při jejich výrobě byla použita část rostlinných složek.
Bioplasty II. generace, kterým bychom měli dávat při nákupu přednost, staví primárně na biologické degradovatelnosti (tzv. že k jejich rozložení dojde za pomoci přírodních procesů – obvykle prostřednictvím mikroorganismů). Mohou být samozřejmě také vyrobeny z přírodních surovin – a obvykle bývají.
Další možností je také recyklovaný plast. Ten se dnes už hojně používá např. pro výrobu zatravňovacích dlaždic, obrubníků a dalších doplňků na zahradu. V zásadě využívá již jednou použitou surovinu a přetváří ji v něco nového. Jde o nejméně ekologickou možnost, ovšem přece jen je lepší, než nic.
Kdy dát přednost bioplastu I. nebo II. generace?
Pokud si pořizujete dekorace takříkajíc „jen na jednu sezónu“, a to zejména ty venkovní, bude pro vás biologicky rozložitelný (degradovatelný) bioplast skvělou volbou. Nemusíte pak mít výčitky, když opršelé a jinak znehodnocené výrobky vyhodíte do směsného odpadu.
Naopak u výrobků, které plánuje používat více než jedny Vánoce (typicky umělé stromečky apod.) můžete klidně vsadit na bioplasty I. generace nebo na ekoplast. Bývají o něco levnější, a přitom uděláte pro naši přírodu a životní prostředí také hodně.
Dejte si však pozor, abyste neplatili zbytečně moc jen za ekologický pocit. Vždy se ptejte na to, o jaký typ bioplastu jde a jak je právě on šetrný k přírodě. Pokud vám prodejce nebude schopen na tyto otázky odpovědět, pak s vámi nejspíš nehraje úplně poctivou hru.
Náš tip: S bioplasty se můžete setkat i při vánočních nákupech a to v podobě ekologických tašek. A jak poznat ty biologicky rozložitelné, které mohou přijít i do bioodpadu? Pátrejte po označení polyhydroxybutyrát – ten se u nás používá nejčastěji. Jde o bioplast II. generace, s nímž si příroda bez problémů poradí. Jeho hození do žlutého kontejneru by naopak bylo kontraproduktivní – více takových kusů by totiž mohlo dokonce narušit proces recyklace!
Více článků najdete na portálu mamci.cz