APGAR scóre vymyslela a sestavila v roce 1953 americká anestezioložka Virginia Apgarová. Věnovala se výzkumu poporodní adaptace novorozenců. Její hodnocení se používá celosvětově v upravené verzi dodnes. Scóre má sloužit pro rychlé zhodnocení poporodní adaptace novorozence a rozpoznat ty, kteří budou potřebovat zvýšenou lékařskou péči.
Co se hodnotí u APGAR scóre?
Adaptace kůže mimo tělo matky po porodu (barva, vykreslení cév….)
Pulz
Grimasy – reakce na podráždění. Pohyby, křik.
Aktivita svalů – svalové napětí.
Respirace – dýchání.
Novorozenec se hodnotí v 1., 5. a 10. minutě. Pokud má novorozenec po porodu celkovou hodnotu APGAR scóre 8-10 bodů, nevyžaduje většinou zvýšenou péči.
Když dosáhne hodnoty 5-7 bodů, potřebuje zvýšenou péči, např. opakované odsátí plodové vody z dýchacích cest nebo aplikaci kyslíku.
Pokud je APGAR scóre méně ne 4 body, dítě je v ohrožení života a vyžaduje mimořádnou lékařskou péči jako např. resuscitaci.
Přehodnocování v 5. a 10. minutě po porodu má velký význam, pokud se scóre nezlepšuje, je to pro lékaře signál, že bude potřeba intenzivnější péče. To ale nutně nemusí znamenat, že je vaše dítě v nepořádku, některým novorozencům jen trvá delší dobu, než se adaptují na nové prostředí. S tím musí lékaři občas miminku pomoci. APGAR scóre nic nevypovídá o tom, jak si vaše dítě povede v dalších letech nebo dokonce v životě. Je to jen hodnocení adaptace po porodu.
Více článků najdete na portálu mamci.cz