Alzheimerova choroba je neurodegenerativní onemocnění mozku, které postihuje stále mladší ročníky. Zatímco mezi 80letými je nemocný každý pátý, mezi 60letými je nemocný každý 12.–13. člověk. A čím mladší člověk, tím rychleji choroba postupuje. Výjimkou nejsou ani mladí 40letí postižení.
Co Alzheimerova choroba způsobuje
Alzheimerova choroba postupuje postupně a ničí kognitivní, intelektuální i fyzické schopnosti člověka.
Jaké jsou varovné signály
První jsou problémy s pamětí. Všechny problémy s pamětí však nemusejí nutně znamenat Alzheimera. Navíc lidé, kteří jsou v počáteční fázi nemoci, ztrácejí na svůj stav náhled, a tak si problému všimnou spíše příbuzní nebo přátelé.

Jaké jsou rizikové faktory
Mezi nejčastější rizikové faktory patří věk, dědičnost, nezdravý životní styl (kouření, alkohol, nedostatek pohybu), cukrovka, neléčený vysoký tlak nebo vysoký cholesterol.
Dědičnost přesto není stoprocentní, protože pokud budeme dodržovat zdravý životní styl, je velmi pravděpodobné, že neonemocníme, přestože třeba nějaký prarodič tuto nemoc měl.
Je choroba léčitelná
V současné době sice není možné nemoc vyléčit, ale dá se léčit – tedy potlačovat příznaky, pozastavit postup nemoci atd. Je ale potřeba odhalit nemoc včas, nejlépe v prvním stádiu, tedy tehdy, když se objeví první potíže s pamětí. Nasadí se tzv. kognitiva a ta může předepsat neurolog, psychiatr nebo geriatr.
Jak se chovat k nemocnému člověku
Za prvé – rozhodně nemoc nezlehčovat. Za druhé – nezačneme se ke starému člověku chovat jako k dítěti. Za třetí – snažíme se pomoci (pokud jsme požádáni) a podpořit nemocného. Pomůžeme mu zorientovat se v diagnóze, pomůžeme rozhodnout se, jak postupovat. Můžeme také motivovat člověka ke změně životního stylu, což může (ale nemusí) ovlivnit průběh nemoci. Na změnu však není nikdy pozdě.
Více článků najdete na portálu mamci.cz