Napadlo vás někdy, proč se ve školkách s dětmi cvičí právě takové cviky, na jaké si samy z dětství pamatujeme? Mnohé z nich mají za úkol rozcvičit svaly ruky (a připravit ji na psaní) nebo propojit pravou a levou hemisféru mozku malého předškoláka.
Bez správně propojených hemisfér by provádění všech našich činností trvalo déle a mnohé z nich bychom ani nemohli kvalitně vykonávat. Pro pohodlný život zkrátka potřebujeme spolupráci obou částí svého mozku. A to, jak dobře spolupracují, zásadně ovlivňuje naši výkonnost.
Co dělá levá a co pravá hemisféra mozku?
Levá hemisféra je označována za sídlo intelektu, je to naše analytická a rozumová část. Zodpovídá za logicko-analytické přemýšlení, verbální komunikaci a plánování. Čím více je levá mozková hemisféra dominantní, tím více je člověk racionální, analytický, přesný, disciplinovaný, vyznává řád a rutinu.
Pravá hemisféra je naopak vnímána jako sídlo fantazie a obrazu, palác kreativity, intuice a pocitů. S rostoucí dominancí pravé hemisféry se člověk stává kreativnějším, empatičtějším, tvořivějším. Má vysoce rozvinutou představivost a intuici. V myšlenkách bývá přelétavý, roztěkaný a mívá problémy dotáhnout činnosti do konce.
Čím lépe mozkové hemisféry spolupracují…
…tím lépe a rychleji se učíme, tvoříme a chápeme. Jsme schopni využít celý svůj potenciál. Umíme obrazy ze svého podvědomí vytáhnout na povrch a rozumově je rozpracovat. Jinými slovy – i zasněné víly a roztržití princové se mohou stát např. vědeckými pracovníky, posouvajícími vědění lidstva zase o krůček dále.
Cviky na propojení mozkových hemisfér
Jsou velmi jednoduché a pro malé děti zábavné:
- Kresba ležaté osmičky (symbolu nekonečna) na papíře či tabuli. Kreslíte-li na papíře, zvolte formát A4 nebo větší a pořádně se rozmáchněte. Nekonečno si několikrát nakreslete.
- Kresba X. Buď jako samostatného písmene nebo ve čtverci (spojování protilehlých vrcholů). Opět vezměte formát papíru A4.
- Lezení po kolenou. Ne nadarmo se říká, že kojenec se k chůzi má prolézt. Optimální doba lezení (po kolenou, nikoliv plazení po bříšku) před samostatnou chůzí je alespoň 2 měsíce.
- Plácačky-tleskačky. Oblíbená dětská hra, při které nejprve tleskneme rukama o sebe, potom do kříže s osobou před námi. A tak znovu a znovu. Většinou končí smíchem ve chvíli, kdy se jeden splete a tleskne špatně.
Věděli jste?
Náš mozek má jednu zajímavou vlastnost – je kontralaterální. To znamená, že každá polovina mozku je odpovědná za řízení protilehlé strany těla. Pravá hemisféra zodpovídá za levou polovinu a levá hemisféra zase za pravou.
Více článků najdete na portálu mamci.cz