Obě metody jsou součástí rehabilitačních postupů postižených dětí nebo při jejich opožděném vývoji. Ani jedna z metod není horší nebo lepší. Pracují na různých principech. To, jakou metodu bude vaše dítě cvičit, je na vás. Lékař nebo fyzioterapeut vám poradí, která je vhodnější. Základem je vyšetřit dítě, najít problém, stanovit si, co je cílem terapie a také zaučit rodiče, aby byli schopni provádět cvičení doma.
Vojtova metoda
Byla sestavena profesorem Václavem Vojtou a to na základě optimálního vývoje dítěte do jednoho roku. Pomocí stimulace spouštěcích zón u dítěte dochází k reflexní odpovědi. Je přesně určena poloha dítěte a reflexní zóny. Vychází ze dvou poloh – reflexní plazení a reflexní otáčení. Pomocí daných poloh a stimulací bodů, dochází k ideálním pohybovým vzorům, které jsou u dítěte porušeny nebo chybí. Je potřeba ji cvičit 4-5x denně. Pohyby jsou reflexní, není zapotřebí spolupráce dítěte. Je vhodná už od narození, čím dříve se začne, tím lépe. Pro rodiče je někdy problém pláč dítěte. Není to však bolestí, ale rozladěním, že mu nejde provést, pro něj nepřirozený pohyb.
Bobath koncept
Koncept vypracovali manželé Bobathovi na základě neurofyziologického vývoje dítěte a vývoje motoriky. Je to poměrně mladý koncept. Vychází z běžných činností dítěte. Pracuje s vlastní aktivitou dítěte, kterou terapeut jen reguluje za užití speciálních technik, aby docházelo ke správným pohybovým vzorcům. Rodič je v tomto proškolen, aby pracoval s dítětem při běžných úkonech – krmení, hygiena, sebeobsluha, kojení, vyndávání z postýlky atd. Což může být po celý den pro rodiče obtížné. Pro novorozence a kojence je určen Baby Bobath.
Vojtova metoda je rozšířenější, rodiče musí snést pláč dítěte a jakýsi „dril“, Bobath koncept je momentálně na vzestupu. Pracuje s každodenními činnostmi dítěte, dívá se na jedince komplexně. Obě metody se dají použít i pro dospělé. O tom, co je vhodnější pro vaše dítě se poraďte se svým lékařem a fyzioterapeutem. Obě metody se dají kombinovat. Základem je vybrat terapeuta, který je certifikován na danou metodu a ví jak správně cviky provádět.
Více článků najdete na portálu mamci.cz