Zamlklý potrat nastane tehdy, když plod odumře, ale tělo tento problém nerozpozná. I nadále placenta vylučuje hormony, tudíž žena nepozná, že prodělala zamlklý potrat. Potrat je většinou diagnostikován při běžné kontrole v gynekologické ambulanci. Při ultrazvukovém vyšetření lékař není schopen zachytit srdeční tep a plod je často zaostalý.
Tento problém se vyskytuje u 15 až 25% těhotenství, většinou kolem 13 týdne. Někdy se stává, že potrat proběhne, aniž by jste věděla že jste těhotná.
Potrat je velmi emocionální a srdeční. Tyto chvíle jsou opravdu těžké, ale naděje na další těhotenství je vysoká. Stále máte 70% pravděpodobnost na otěhotnění.
Příznaky zamlklého potratu
Bohužel u tohoto potratu většinou vše probíhá bezpříznakově.
Avšak některé ženy mohou mít potíže jako jsou:
- vymizení napětí prsou, nevolnost, nebo únava.
- Vaginální načervenalý výtok
Co způsobuje potrat
Potrat může být způsoben mnoha faktory, ale někdy příčina nemusí být zjištěna.
Dalšími jsou:
- Věk nad 35 let
- Genetické problémy. Chromozomální potíže nedovolují plodu, aby se nadále vyvíjelo. Tyto genetické potíže se stávají náhodou, takže nemají nic společného s rodiči.
- Hormonální problémy
- Polypy, nebo fibroidym
- Nekontrolovaná cukrovka
- Nedostatečná aktivita štítné žlázy
- Velký přísun alkoholu
Léčba zamlklého potratu
Pokud došlo k těmto problémům už v raném těhotenství, žena je schopna těhotenství vyloučit přirozeně. Pokud plod v těle zůstane delší dobu, většinou se doporučuje chirurgický zákrok. Při něm se cervikum otevře a obsah se odstraní. Tento postup je lepší a šetrnější ke vzniku infekce. Protože při přirozeném vylučování může v těle zůstat plodová tkáň, která může způsobit infekci.
Po neúspěšném těhotenství se párům vždy doporučuje počkat jeden až tři cykly na další těhotenství.
Více článků najdete na portálu mamci.cz