Domácí purpura: Zpíval o ní už Karel Gott, přesto tato tradice v našich domácnostech pomalu ustupuje. A vinu na tom mají nejspíš nejrůznější „smrady“ z obchodů. Nejspíš jste se s tím už setkali také. Přinesete si domů voňavý balíček a těšíte se na první zapálení – ovšem místo kýženého aroma se do okolí vyvalí jen chemický zápach.
Ten krásnou vánoční atmosféru ve vašem domově rozhodně nedokreslí. Ovšem domácí směs toho správného koření a bylinek – to je už docela něco jiného. Ukážeme vám, jak si ji vyrobit a samozřejmě poradíme i s jejím použitím.
Tradiční recept na purpuru neexistuje, známé jsou jen jednotlivé ingredience
Takže pokud tedy od nás očekáváte tip na směs přesně odváženou na gramy, zklameme vás. Kouzlo Vánoc spočívá právě v tom, že si je připravíme přesně tak, jak máme rádi. A proto i purpura má v každé rodině docela jinou podobu. Tak proč si letos nenamíchat tu svou? Možných ingrediencí je celá řada.
Koření: hřebíček, skořice, anýz, badyán, muškátový oříšek, kmín, fenykl
Bylinky: máta, oregano, levandule, meduňka, mateřídouška (tymián), šalvěj, bazalka, majoránka, oregano, pelyněk, rozmarýn.
Sušené květy: měsíček, chrpa, sléz, růže, vřes, fialky, heřmánek
Sušené listy a jehličí: smrk, borovice, douglaska, maliník, jahodník či ostružiník
Nemusíte samozřejmě použít všechny. V tom je právě výroba domácí purpury krásná. Můžeme do ní totiž dát jen ty ingredience, které se nám zrovna líbí, nebo které máme po ruce.
A jak je vlastně použít? Nejdřív si směs sestavte. Dbejte na to, aby v ní žádné ingredience nepřevažovaly. Máte hotovo? Pak semínka a sušené bylinky podrťte nebo rovnou proženete mixérem. Všem musí být dostatečně jemné, aby se kýžená vůně uvolňovala rovnoměrně.
Na zvýraznění vůně použijte éterický olej
Můžete ho pořídit také pod názvem esenciální a dbejte na to, aby byl opravdu kvalitní Ne žádné no-name výrobky z tržnice. Vybírejte takový, který vám evokuje vánoce. Může jít třeba o vůni jehličí, pomeranče, skořice, hřebíčku, mandlí, vanilky apod. Pokud chcete použít vůní více, pak do purpury vždy kombinujte nanejvýš dvě. A dejte si záležet na tom, aby k sobě tyto vůně opravdu ladily. Jestliže nemáte na tomto poli žádné zkušenosti, sáhněte spíše po jedné vůni. Nic tím nezkazíte.
Náš tip: na rozdíl od potpourri se do purpury nikdy nepřidává sušené ovoce. Vypadá sice hezky, ovšem na plotně by vám příliš dobrou službu neudělalo. Přepalované cukry totiž spíš zapáchají než cokoliv jiného.
Jak si připravit purpuru
Máte nadrcené nebo rozmixované bylinky? Pak jim najděte sáček nebo dobře uzavíratelnou sklenici. A doplňte ji éterickým olejem. Na jednu hrst použitých ingrediencí budete potřebovat asi 15-25 kapek oleje. Záleží na tom, jak silný jste použili nebo jak výraznou vůni chcete. Vše důkladně promíchejte.
A co dál? Purpuru můžete hned začít používat. Ovšem mnohem více jí prospějete, pokud ji necháte alespoň týden nebo ještě lépe dva pořádně odležet. A to samozřejmě v onom sáčku nebo sklenici. Tento postup přispěje k tomu, že se aroma rovnoměrně „vpije“ do všech částí purpury – od bylinek až po koření, což celkovému pozitivnímu dojmu opravdu výrazně pomůže. Takže chcete-li si domácnost provonět třeba na Štědrý den, je nejvyšší čas s výrobou purpury začít.
K pálení purpury nepotřebujete kamna
Dříve se na této součásti domácnosti purpura pálila tradičně. Dnes vám však postačí i jiné vybavení. Máte-li sklokeramickou desku, můžete ji nastavit na nízkou teplotu a pálit purpuru přímo na ní. Doporučujeme však položit na ni alobal, abyste poté nemuseli pracně čistit vzniklý popel. A totéž je doporučeno i při pálení na železném plátu na sporáku.
Nechce se vám do takto složité procedury? Nedivíme se, purpuru na plotně totiž musíte neustále hlídat. Použít naštěstí můžete i aromalampu. Vůbec nevadí, že se v ní purpura nepálí, ale jen prohřívá. I tak dokáže vaše bydlení příjemně provonět. Počítejte však s tím, že největší prostor dostanou vůně z éterických olejů.
Náš tip: Místo aromalampičky lze použít také topení. Jednoduše na něj položte mističku vytvořenou z alobalu, nasypte na ni purpuru a počkejte si na krásnou vůni. Doporučujeme ji však zatížit proti průvanu – třeba dekorativními kameny. Nebudete tak muset v případě nešťastně otevřeného okna zametat purpuru z celého obýváku.
Tak co říkáte, už víte, jakou vůní si letos ozvláštníte domov během nejštědřejších svátků v roce? Purpura vám pomůže dostat se do té správné nálady i pohody. A o to jde přece o Vánocích především!
Více článků najdete na portálu mamci.cz