Internet se poslední dobou plní videi, fotkami a příspěvky o tom, jak převážně ženy třídí a uklízejí své věci, zbavují se těch, které nepotřebují a lépe organizují ty stávající. A přesně to je tzv. decluttering, tedy úklid spojený s reorganizací domácnosti. Jde o efektivní cestu, jak žít jednodušeji a uspořádaněji a zároveň první krok na cestě k minimalismu. Je zajímavé, že ač máme věcí více a více, nejsme jako společnost šťastnější. Takže dost možná přišel čas začít žít a hlavně bydlet jednodušeji.
Proč bych měla vyzkoušet decluttering i já?
- Pořádek doma, pořádek v duši.
- Méně věcí, méně úklidu, více času.
- Méně věcí, větší přehled o tom, kde a co máte.
- Méně věcí, které kupujete, ač je nepotřebujete, více peněz na to, co vás baví.
Jak prakticky decluttering provést?
Nejčastěji se vyklízí místnost po místnosti. A to z toho důvodu, že vyklidit méně by bylo trochu neefektivní a neuspokojivé a zároveň více než jeden pokoj prostě za pár hodin nestihnete.
Systém tří krabic
Vyberte si místnost, se kterou chcete začít, a přineste si tři krabice, které budou sloužit k následujícím účelům.
- Věci na vyhození.
Do této krabice dávejte věci, které patří do popelnice, protože je nikdo, nikdy nevyužije. - Věci na rozdání
Sem patří předměty, které dáte třeba svým známým (ale jen proto, že víte, že by o ně měli zájem), na charitu, do kontejneru na oblečení nebo je nabídnete na bazaru. - Věci na přemístění
Dost možná máte ve věcech trochu nepořádek a bude lepší, když je přemístíte na nějaké jiné místo, například do jiného pokoje.
Na co si dát v každé místnosti pozor?
- Chodba
Z chodby se často dělá odkladiště a je to škoda, protože jde první kontakt návštěvy s vaším domovem. Zhodnoťte, které věci jsou skutečně potřebné a které by se daly uskladnit třeba jinde. Vymyslete, kam si budete věšet bundy a klíče a snažte se nový systém dodržovat. Protřiďte boty.
- Kuchyň
Kuchyň bude nejspíš největším oříškem. Projděte nejen nádobí a všechny věci, které se v kuchyni nashromáždily, ale také potraviny. K úklidu kuchyně nedílně patří důkladné umytí trouby, sporáku, ledničky, myčky, mikrovlnky, digestoře, rychlovarné konvice a všech dalších spotřebičů. Důležitá bude praktická organizace všech stávajících předmětů.
- Obývací pokoj
Protřiďte knihy, utřiďte smlouvy, doklady, fotky. Udělejte pořádek v elektronice. Rozhodněte se, co skutečně v obývacím prostoru potřebujete.
- Koupelna
Skutečně podrobně projděte kosmetické přípravky, které (ne)používáte. Ponechte si jen to nejnutnější, budete šťastnější.
- Ložnice
Je jasné, že je potřeba věnovat pozornost nočním stolkům a děsivým úložným prostorům pod postelí, ale asi největší výzvou bude vaše šatní skříň. Na ni si skutečně vyhraďte čas a soudně zhodnoťte, které kousky udělají větší radost někomu jinému.
- Dětský pokoj
Do vyklízení se budete muset pustit s dítětem. Nechte si dětský pokoj na konec, ať je dítě připraveno na to, co přijde, a uvědomí si benefity, které plynou z lepšího uspořádání jeho věcí a jeho prostoru. Potom pojděte věc po věci, určete, které hračky schováte, které darujete a které necháte. Těm potom najděte vhodná místa.
Až budete mít všechny místnosti hotovy, klidně se pusťte do úklidu půdy, sklepa či garáže.
Tipy pro průběžný decluttering
Možná nemáte teď zrovna prostor na dlouhé úklidy nebo máte pocit, že velké třídění nepotřebujete. Pak můžete využít alespoň pár těchto nápadů.
- Zkuste se na určitá místa v domě podívat očima návštěvy. Co je kde zbytečné nebo nevkusné?
- Každý den dejte pryč jednu věc.
- Vezměte si odpadkový pytel a naplňte jej věcmi, které jsou zralé na vyhazov.
- Uklízejte pět minut denně. Budete překvapeni, kolik se toho dá stihnout.
- Koupi každé nové věci do domácnosti hodně důkladně zvažte.
- Průběžně si zapisujte, kterým místům byste chtěli věnovat pozornost (psací stůl, mrazák, prostor pod televizí). Uklidíte je, až na ně budete mít čas.
Věřte, že až jednou kouzlo declutteringu okusíte, stane se běžnou součástí vašeho života.
Více článků najdete na portálu mamci.cz