Léto je v blízkém dohlednu, přesto se teplé dny objevují už poměrně dlouhou dobu. Kdy by neuvítal po zimních mrazech trochu tepla, že? Ale atakují-li venkovní teploty několik dní po sobě třicítky, rádi si možná zavzpomínáme na zimní čas. Hyperhidróza (nadměrné pocení) není ovšem letním problémem.
Pocení je přirozený proces každého člověka
Nejen během léta náš organismus produkuje pot. Respektive, pot produkují potní žlázy, které jsou na několika místech na těle, nejvíce jich je v podpaží, dlaních, mezi třísly a ploskách nohou. Jde o naprosto přirozený jev, kdy díky pocení dochází k termoregulaci, tedy ochlazování těla. Pocení probíhá neustále, což má pro tělo velmi důležitou úlohu. Dochází tím totiž ke zbavování tepla, které v organismu neustále vzniká. Díky pocení zároveň dochází k vyplavování škodlivých látek a dokonce pot vytvoří jakousi ochrannou vrstvu před UV zářením. Dojde-li však k nadměrnému pocení, které dotyčného obtěžuje a komplikuje mu život, jde o jasný signál, že něco není v pořádku.
Hyperhidróza není letním problémem
Potíte-li se v důsledku teplých letních dnů, při fyzické námaze, pokud jste vystaveni velké emocionální zátěži, nebo jste nemocní, pak určitě hyperhidrózou netrpíte. Tyto situace, vyvolávající nadměrnou tvorbu potu jsou naprosto přirozené a normální. Problém však nastává tehdy, pokud při běžných denních povinnostech a za přirozených bez stresových situací dochází k nadměrnému pocení.
Tento neblahý problém postihuje zhruba 4 % obyvatel s tím, že ve většině případů se jedná o příznak závažnější choroby. Co je však na celém problému nejhorší, je neuvěřitelně velká psychická zátěž, která dotyčného sužuje. Díky velice nepříjemným projevům, které nemoc přináší, jsou její nositelé vystaveni velkému emočnímu vypětí, jelikož příznaky jsou velmi nápadné.
První projevy
Jelikož nejvíce potních žláz se vyskytují na dlaních, v podpaží, na ploskách nohou a v tříslech, prvotní příznaky se nejdříve objevují na těchto místech. V tomto případě se jedná o tzv. lokalizovanou formu nemoci. Pokud však dochází k pocení celého těla, mluvíme o tzv. generalizované formě, která se sice objevuje méně častěji, ale může k ní dojít.
Primární hyperhidróza
Jde o druh hyperhidrózy, u které není zjištěna prvotní příčina, největší vina se přičítá genetickým dispozicím. Nejčastějším spouštěcím faktorem bývají emoce, a proto lidé s tímto problémem bojují mnohdy již od dětství. Projevuje spíše lokalizovanou formou a postupem času může dojít i k úpravě celého problému.
Sekundární hyperhidróza
Tento druh hyperhidrózy bývá příznakem jiné nemoci, např. cukrovky, obezity, hyperthyreózy (nadměrné činnosti štítné žlázy), nádorových onemocnění či neuralgických potíží. Problémy mohou mít ženy v menopauze, nebo při užívání léků léčících bakteriální infekci nebo při léčbě antidepresivy. Nadměrné pocení může doprovázet onemocnění pohlavních žláz, nedostatek vitamínu D či roztroušenou sklerózu.
Léčba? Pomáhají také antidepresiva
Celé onemocnění zatěžuje pacienta především po stránce emocionální. Viditelné projevy člověka izolují od společnosti i sociálního života. Proto lékem číslo jedna, při zjištění diagnózy, bývá předepsání léků na zklidnění dotyčného. Dále je vhodné používat deodoranty a antiperspiranty. První zmíněné působí proti vzniku bakterií, čímž zabraňují nepříjemnému zápachu při rozkládajícím se potu. Oproti tomu antiperspiranty utlumují již v potních žlázách tvorbu potu. Nevýhodou zůstává fakt, že stagnující pot může způsobit lokální tvorbu zánětu – zarudnutí, bolest či otok podpaží.
Z léků se mohou použít tzv. anticholinergika, která produkci potu dovedou obecně snížit, ale jejich užívání s sebou nese spoustu nežádoucích účinků od rozmazaného vidění, přes suchou kůži až po zácpu. Alternativou léčby je také iontoforéza, která funguje na principu proudění stejnosměrného proudu, díky kterému se přes povrch těla do organismu dostávají ionizované látky, zabraňující tvorbě potu.
Na zvážení je aplikace botulotoxinu, kdy se tenkou jehlou aplikuje pomocná látka do podkoží postižené oblasti a tím dojde k dočasnému přerušení nervových vzruchů u potních žláz, které přestanou pot tvořit. V nejzazším případě dochází k chirurgickému odstranění potních žláz v oblasti podpaží.
Jste-li vyznavači domácího léčení, zkuste v případě potíží odvar ze šalvěje nebo Yzopu lékařského. Vhodné jsou koupele ze smrkových výhonků., listu ořešáku nebo dubové kůry.
Více článků najdete na portálu mamci.cz
Iontoforéza není alternativa, bych řekl je to na prvim miste , sám používám electro antiperspirant a je to nejlepší co sem našel na pocení.
jj, také mám Electro Antiperspirant. Trpěla jsem pocením rukou, co si pamatuji. Lidi kolem měli jen zbytečné a debilní komentáře a já z toho byla mimo a nešťastná. Zkoušela jsem různé antiperspiranty ale na rukách se to jen rozpatlá. Nakonec jsem se dostala k Electro Antiperspirantu a po cca 2 týden používání jsem měla ruce v suchu! Nemohla jsem být šťastnější. Nejlíp utracené peníze!!!