Dětská ledvina je, oproti té dospělé, relativně větší. Do 1 roku věku má co do struktury jinou podobu, i když počtem ledvinných buněk se již v útlém věku podobá ledvině dospělého. Do půl roku věku dítěte jsou ledviny nedozrálé, mají tedy nižší koncentrační schopnost. To znamená, že ještě nedovedou veškeré bakterie a viry odfiltrovat. Z toho důvodu je maximálně důležité alespoň do půl roku věku kojit, jelikož mateřské mléko je k ledvinám a jejich nezralosti mnohem šetrnější než mléko umělé. I kapacita močového měchýře je menší, pouze okolo 50 – 100 ml.
Infekce močového měchýře jako velmi častý jev
V dětství jsou záněty močového měchýře poměrně běžnou záležitostí. Chlapci trpí tímto onemocněním nejčastěji v novorozeneckém údobí, děvčata atakují první příčky naopak v době mezi 1 – 5 lety. Mezi hlavní příčiny vzniku zánětu se řadí buď virová infekce, nebo prochladnutí.
Malým dětem stačí opravdu velmi málo, třeba i krátké proběhnutí bosýma nožkama po studené dlažbě nebo nedostatečně teplé oblečení při pobytu venku. Typicky neblahé je posedávání dětí po studených venkovních lavicích, sedátkách či pískovištích. Přičte-li se ještě pozitivní rodinná anamnéza, tedy stav, kdy maminka či táta častými záněty trpí, je závěr více než jasný.
Bolestivé močení jako hlavní příznak
Má-li vaše dítko častý pocit na močení, přitom množství moči není takřka žádné, o to bolestivější je však výraz v jeho obličeji, lékařem jste si takřka vy sami. Doprovodným znamením může být zvýšená teplota, časté noční močení, případně tzv. polakisurie, což naopak znamená časté vyprazdňování močového měchýře s normálním objemem moči.
Vaše první kroky povedou jistě k lékaři, kam je dobré si s sebou rovnou vzít ranní odebranou moč ve zkumavce. Vyjde-li v moči bílkovina, jako projev zánětu, další vyšetření většinou nutná nejsou. Někdy lékař přistupuje ještě k vyšetření krve, případně ultrazvukovému vyšetření močového měchýře. Většinou však už z popisu daných obtíží určuje diagnózu cystitis acuta – tedy akutní zánět močového měchýře.
Jsou nutná antibiotika?
S antibiotiky se v poslední době roztrhl pytel, často jsou zbytečně předepisována i tam, kde velkou léčebnou schopnost bohužel nemají. Především tehdy, kdy původcem nemoci jsou viry. Jelikož toto onemocnění většinou vzniká na podkladě virovém, antibiotika v první fázi léčby nemusí být předepisována.
Docela dobře postačí pít větší množství tekutin a být v teple – čímž se myslí opravdu poctivě ležet v teplé posteli s ještě teplejší přikrývkou. Z medikamentů se mohou podat zklidňující léky, které močový měchýř dostanou po čase zase do pohody.
Prognóza bývá většinou velmi často příznivá, i když se občas mohou záněty vracet. V takovém recidivujícím stádiu, je nasazení antibiotik již nutnou záležitostí. Co se však ještě více dodržuje je dostatečný pitný režim a zvýšené opatření bránící prochlazení. Ve většině případů totiž děti, které již od útlého věku trpí cystitidami, jsou v dospělosti na jakékoli prochlazení citlivější ještě více než ostatní. Žádoucí je proto zvýšit obranyschopnost organismu vhodnými léky či přírodními doplňky a dodržovat správný léčebný režim.
Nejzrádnějším obdobím vzniku infekcí močového měchýře, je jaro a podzim. Tedy přechodná období, kdy se mění každou chvíli počasí a vychytat správně zvolené oblečení, obzvlášť u dětí, může být problém. Chcete-li jít s dobou a být in i v oblékání, především u malých parádnic, pamatujte, že jde vše. I krásnou sukýnku či šatky lze nosit v zimě, ale s dostatečně teplou vrstvou na podvlečení.
Více článků najdete na portálu mamci.cz