Nic proti tabulkám, koneckonců Excel by bez nich nebyl Excelem. Nejde ani o mazací tabulku, kterou každoročně pořizujete svému školákovi, nejde dokonce ani o tabulku čokolády, kterou jste minulý týden tajně snědla. Brojím proti tabulkám, které hlásají, jaké parametry má vaše dítě mít v oblasti fyzické, psychické, citové i sociální. Proti tabulkám, které spokojené matky donedávna unešené z pokroků svého potomka naočkují nedůvěrou a nespokojeností. Těmto tabulkám je dobré věnovat menší pozornost, než často dostávají.
Co by mělo dítě umět
Nedávno jsem četla, co by již mé dítě mělo zvládat. Svou dceru považuji za šikovnou, proto mě dost nepříjemně zaskočilo, že z dvaceti bodů splňuje tak 5 a půl. A zase jsem byla myšlenkami u ní a u jejích vrstevníků, kteří už jsou ve vývoji mnohem dál. Začne to myšlenkou, pokračuje tím, že všude vykládat, že máte pomalé dítě a pak jste celá špatná z toho, že to tak opravdu je. No není divu. Dítě totiž vskutku bravurně zrcadlí svou matku, takže pokud máte pocit, že vaše dítě je zpomalené a opožděné, můžete se toho skutečně dočkat. Já se naštěstí zarazila včas a článek zavřela. Víte, proč byste to měla udělat i vy?
Tyto tabulky původně nebyly myšleny špatně. V době, kdy matky nebyly v oblasti výchovy dětí převzdělané, pomáhaly doktorům a dalším odborníkům posoudit, jestli dítě nemá nějakou skutečnou vadu. A věřte, že tím chození AŽ v 16 měsících není. Jenže z dobrého pomocníka se stal špatný diktátor. Maminky buď šťastně, nebo smutně hltají kdejaký poznatek o vývoji, který porovnávají se svým nejcennějším pokladem. Ale takhle to být nemá!
Jedinečnost dětí
Vaše dítě je jedinečné, úžasné, skvělé. Možná se „pozdě“ otáčelo, pozdě se začalo plazit, pozdě lezlo, pozdě sedělo a pozdě chodilo, ale třeba dokázalo vykouzlit takový úsměv nebo takové taneční kreace jako nikdo jiný na světě. Třeba vám doma neroste fotbalista, ale muzikant nebo stavební inženýr nebo třeba terapeut. Vy nevíte, co všechno ve vašem dítěti dřímá, a byla by škoda jej byť jen v nenápadných myšlenkách vnuknutých tabulkami degradovat na toho, který je za ostatními dětmi pozadu.
Zdravý vývoj
Ideální podmínky pro zdravý vývoj dítěte jsou láska, bezpodmínečné přijetí, chvála, užívání si pokroků. Nenechte se připravit o mateřskou pohodu a nepřipravte človíčka na prahu života o váš obdiv a vaši bezmeznou lásku. Nenechte si tabulkami diktovat, že byste se měla začít stresovat, protože desátý měsíc klepe na dveře a Jirka si ještě nesedl. Pokud máte skutečné pochybnosti, prokonzultujte je s odborníky, ale nepovažujte tabulky za vědecký podklad pro neúspěch vašeho dítěte. Nechte dítě být dítětem, hrajte si s ním, přehnaně neřešte a raději nevysedávejte zbytečně nad chytrými články. Uvědomte si, jak byste se na své nynější počínání podívala za 30 let. Podle obrazu, který chce vidět, jednejte.
Více článků najdete na portálu mamci.cz