Patříte k lidem, kteří si každoročně dávají novoroční předsevzetí, aby pak během ledna zcela zahlceni jednotlivé položky proškrtávali, že už jim na další měsíce žádné nezbydou? Pak jistě chápete, že cena takových předsevzetí není valná. Zkuste na to jít letos jinak a místo novoročních předsevzetí si sestavit roční plán.
Proč novoroční předsevzetí většinou nevydrží
Novoroční předsevzetí si dáváme na konci roku a přitom věříme, že úderem dvanácté hodiny se vše změní, začne nový rok a my se změníme taky. Možná to i chvíli vydržíme a chodíme celý leden dřít do posilovny, snažíme se jíst zdravě a učit se denně anglická slovíčka. Ale, ruku na srdce: taková změna po klidných a prolenošených vánočních svátcích by skolila kdekoho.
Co je to roční plán
Během vánočních svátků (anebo i před nimi, nebo naopak až v lednu) si najděte chvilku jen samy pro sebe, vezměte si arch papíru velikosti A4 a zkuste se zamyslet nad tím, co byste v tom následujícím roce chtěly rozhodně dokázat.
Mohou to být záležitosti ohledně:
- hubnutí (chci zhubnout 10 kg do léta do plavek), nebo
- cvičení (chci denně cvičit, nebo 3x týdně jít běhat),
- vašich jazykových a dalších znalostí (chci složit státní zkoušku nebo mezinárodní certifikát z angličtiny, chci složit zkoušky pro daňového poradce) nebo
- pracovního života (chci dosáhnout zvýšení platu, chci zcela změnit svou práci, chci se postavit na vlastní nohy a pracovat jako OSVČ).
Jakmile si sepíšete všechny cíle, je potřeba je ještě rovnoměrně rozvrhnout do celého roku, abyste se na ně nevrhly najednou v lednu, ale postupně, tak, jak to bude možné a jak to bude vyžadovat situace.
Jak si cíle a plány rozvrhnout
Pravidelné – některé činnosti budete muset vykonávat pravidelně, aby měly efekt, např. cvičení, běhání.
Deadline – některé činnosti nemusíte vykonávat pravidelně nebo každý den, ale je dobré stanovit si deadline, do kdy byste je chtěly splnit: zhubnout do plavek musím do 20. 6., než odjedu k moři, zkoušku z angličtiny bych chtěla složit do 30. 9. atd. Z těch deadlinů nakonec dobře vyplyne, že první půlrok se budete věnovat spíše cvičení a zdravé stravě, a to pokud možno denně, ale po návratu od moře (kdy budete mimochodem plná energie) se vrhnete na studium anglických slovíček a gramatiky, abyste zvládla zkoušku.
A jako bonus k tomu všemu: až budete mít postavu snů a ještě zkoušku z angličtiny, je zcela logické, že se vám i podstatně zvýší sebevědomí, a tak můžete během podzimu žádat o zvýšení platu, nebo dokonce chodit po pohovorech a sehnat si lepší zaměstnání!
A kam si roční plán pověsit
Nejlépe někam hodně na oči – může být na ledničce, na dveřích, u obrazovky počítače, prostě všude tam, kde na něj nezapomenete a budete jej mít stále při ruce. Během ročního plnění plánu si můžete odškrtávat, co už jste dokázaly. Věřte, že je to mnohem lepší než seškrtávat nepovedená novoroční předsevzetí.
Vyzkoušíte to letos jinak?
Více článků najdete na portálu mamci.cz