Letošní dovolená se od těch předešlých bude trochu lišit. K moři se vypraví jen málokdo a mnozí zůstanou doma a budou objevovat krásy Česka. A pokud se přece jen rozhodnete vycestovat za hranice, vyjeďte na Slovensko. Zajeďte si k některým vodním přehradám, které nabízejí nevšední zážitky.

Slovensko je jednou z destinací, kam Češi jezdí velmi často. Není divu, je to náš nejbližší soused a rozhodně má co nabídnout. Kromě nádherné přírody v Tatrách a hromady historických památek, hradů a zámků stojí za zmínku i množství vodních přehrad, které nabízejí nejen možnosti koupání a vodních sportů, ale lákají i na své okolí. I když mnozí stále považují Slovensko jako bratra, už nejsme jeden stát a i na dovolenou sem budete potřebovat cestovní pojištění. Pokud budete potřebovat zdravotní ošetření, určitě se vám bude dýchat lépe, když budete vědět, že jste z této strany krytí, než kdybyste si museli vše platit sami. Zejména úraz v horách, který si žádá třeba i zásah vrtulníkem může dovolenou opravdu hodně prodražit.

Nejznámější přehrady na Slovensku

Slovensko má hned několik přehrad, které jsou oblíbené i mezi domácími. Patří mezi ně například Zemplínská Šírava, Liptovská Mara nebo Oravská přehrada

Zemplínksá Šírava

Zepmlínská Šírava leží na východě Slovenska. Přezdívá se jí slovenské moře. Díky velmi příznivým klimatickým podmínkám se zejména v létě hojně využívá na rekreaci. Průměrná hloubka této přehrady je asi 3,5 metru, avšak rozprostírá se na ploše mezi 22 až 35 km2. V okolí najdete spousty hotelů, penzionů nebo chat k pronájmu. K těm nejznámějším střediskám patří Kamenec, Hôrka či Paľkov. Zemplínská Šírava nabízí množství aktivit, jako je pronájem člunů, vodních kol, skútrů, lyží nebo také windsurfing. Kromě vodních radovánek jsou v blízkosti Vihorlatské vrchy, kde najdete i jezero Mořské oko s blankytně modrou vodou. Častým turistickým cílem je také Sninský kámen, skalní hřeben se dvěma plošinami, ze kterých je nádherný výhled na Východoslovenskou nížinu.

Liptovská Mara

Liptovská Mara je největší vodní dílo na Slovensku. Leží nedaleko Liptovského Mikuláše a můžete si tu užít jízdu na vyhlídkové lodi a obdivovat tak okolitou přírodu. V létě se můžete vydovádět na člunu, surfu nebo na vodních skútrech. Touhu po historickém a kulturním vyžití pak uspokojíte v archeologické oblasti Havránok s přírodním muzeem nebo v nedaleké vesničce Vlkolínec, která je na seznamu UNESCO a je tvořena tradičními srubovými domky s lidovou výzdobou. Jestli se nebojíte, určitě byste měli navštívit Stanišovskou jeskyni v blízkosti obce Liptovský Ján. Jeskyně je přístupná celoročně. Na túru doporučujeme výlet do Prosiecké doliny, kde si na své přijdou milovníci aktivní dovolené.

Oravská přehrada

Oravská přehrada na severu Slovenska je výjimečná tím, že v jejím středu se nachází Slanický ostrov, kterému se přezdívá Slanický ostrov umění. Dostanete se na něj výletní lodí. Na ostrově můžete obdivovat uměleckou expozici. Oravská přehrada je jednou z nejhezčích přehrad, které u našeho východního souseda najdete. V okolí nesmíte vynechat výlet na Oravský hrad, který byl vybudovaný na skalách jako „orlí hnízdo“. Jedním z nejkrásnějších skanzenů v okolí Oravské přehrady je Muzeum oravské vesnice ve vesničce Zuberec. Je otevřený celoročně a pro návštěvníky se připravují zajímavé programy. Turisti by si měli vyšlápnout na Babí horu, jeden ze symbolů Oravy. Ale upozorňujeme, že to není zrovna nejlehčí výstup.

——————Komerční článek——————

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno