Kterým chybám se vyhnout a jaké tipy na uspořádání naopak využít při tvorbě dětského zázemí? Nahlédněte s námi pod pokličku tajemství zařizování dětského pokoje. Prozradíme vám základ, doplňky, ale i nejčastější chyby. Jak snadno a rychle vytvořit pokoj snů, který bude stylový i proměnlivý dle věku a nálady dítěte?
Každý rodič chce své ratolesti zařídit co nejpříjemnější domov. To platí i pro dětský pokoj, na kterém si nejen maminky často dávají záležet. My však dobře víme, jakým chybám se vyhnout, abyste nemuseli investovat více, než musíte. Inspirujte se s námi a zařiďte dokonalý dětský ráj.
Vsaďte na neutralitu, měnit budete jen doplňky
Jak si usnadnit proměnlivost pokoje, se kterou je nutné počítat? Zvolte neutrální základ. Dítě roste a s přibývajícím se věkem se mění jeho zájmy, vkus i oblíbené barvy. Když pořídíte vhodný nábytek a vymalujete neutrálními barvami, budete moci pravidelně podle preferencí ratolesti měnit jen doplňky – a dětský pokoj tak snadno vyladíte podle dětských potřeb a třeba i oblíbených pohádek, barev nebo koníčků. Barvy a styl pokoji dodáte jednoduše prostřednictvím doplňků – nespletete se se závěsy, polštářky, povlečením a kobercem.
Bezpečí a kvalita na prvním místě
Základní stavební kámen při vybavování pokojíčku pro nejmenší je samozřejmě bezpečí, potažmo pak kvalita. Vyhněte se ostrým hranám a nekvalitním kouskům nábytku. Pro děti pořiďte kvalitní dětský nábytek, který v některých případech vydrží i celá léta. A když už má nábytek ostré hrany? Hodit se vám budou chrániče, které pořídíte za pár korun. Pro bezpečné pády a hraní je dobré myslet také na podlahu, vyjímat se tu bude vinyl doplněný měkoučkým kobercem. Oblíbené jsou také podlahové matrace, hrací podložky nebo futony.

Vytvořte dostatečný úložný prostor
Ještě než přejdeme ke středobodu pokojíčku, kterým je bezesporu postel a psací stůl s židlí, je čas promyslet a zaměřit se na úložné prostory. Jde o častou chybu – málo úložného prostoru má za následek nepořádek a chaos ve věcech a hračkách. Proto se nebojte vybavit místnosti regály, skříňkami, komodami či úložnými kontejnery, které pojmou hračky, sportovní vybavení, učení i hry.
Srdce dětského pokojíčku
Základním a naprostým středobodem pokojíčku je místo, kde se dítko cítí v bezpečí, kde pracuje, tvoří a učí se. Asi je vám jasné, že jde o postýlku, dětskou pracovní židli a stůl. Kvalitní dětský pracovní stůl může mít možnost nastavení výšky – rostoucí nábytek je tak možností, jak zázemí přizpůsobit malému školákovi. Pořídit však můžete stejně tak kvalitní nábytek, který díky neutrálnímu vzhledu vydrží i několik let. Častou chybou, kterou rodiče dělají, že nevolí dostatečné osvětlení, jedno svítidlo v dětském pokoji zkrátka nestačí. Neměla by chybět ani pracovní lampa a noční lampička.

Tipy na závěr? Malovací stěna, skrýše nebo stylová postel
A jaké tipy pro vás máme na závěr? Děti milují neotřelost, proto se nebojte ani experimentů. Stany, teepee nebo skrýše potěší i malé i větší děti. Určitě se nemusíte bát ani stylové postele ve tvaru auta či lodi. Hrát si můžete s tabulovou stěnou, mini ateliérem, malovacím koutkem. Prostě a jednoduše: buďte tvořiví a zkuste zapojit dítě. Vytvořte ze zařizování společnou věc i zábavu – uvidíte, že dítě si bude připadat důležité a jednoho dne váš přístup ocení.
Autor článku: Vendula Jelínková
———-Komerční článek———