Výběr bot pro děti je kumšt. Už od prvních krůčků je totiž správný vývoj nohy ovlivněn právě botami, které aktivní dítě nosí. Nezanedbávejte jejich výběr už od začátku a vyberte takové boty, které budou respektovat potřeby růstu dětské nožky.
Během prvního roku života dochází k rapidnímu růstu a tvarování chodidel. Věděli jste, že dětská noha roste v raném věku až o 1,8 cm za rok? Navíc mají děti měkčí kosti a chodidla jsou tak náchylnější k deformacím. Dětské sportovní boty by tak od počátku měly zohledňovat několik základních principů, které jsou pro ně specifické.
Co u dětské obuvi kontrolovat?
- Velikost: Myslete na to, že dětská chodidla rostou poměrně rychle, proto často a pravidelně kontrolujte, zda boty nejsou příliš malé. Nohu měřte ideálně jednou za dva až tři měsíce. Hlídejte si také vzdálenost mezi špičkou boty a prsty tak, aby mezi nimi byla zhruba centimetrová mezera.
- Pružnost a ohebnost: Dětské boty by měly být dostatečně pružné a ohebné, aby umožňovaly přirozený pohyb nohy a podporoval se zdravý vývoj svalů a kostí.
- Zapínání: Obouvání i vyzouvání může být náročné. Celý proces vám pomůže urychlit jednoduché zapínání, které by mělo dítě zvládnout samo, třeba na suchý zip nebo přezky.
- Nízká hmotnost: Vybírejte boty s co nejnižší hmotností, aby dítěti nepřidávaly zbytečnou zátěž.
- Bezpečnost: Kromě protiskluzové podrážky jsou praktické boty s reflexními prvky. Ty zajistí lepší viditelnost dětí v horších světelných podmínkách, jako je třeba mlha nebo šero.
Jak správně změřit dětskou botu?
Jak se říká, dvakrát měř a jednou řež. My řezat nic nebudeme, ale dětská chodidla raději pořádně změříme. Měřte vždy bez ponožky tak, aby dítě maximálně přeneslo váhu na celou nohu včetně prstů. Tak si pojistíte, že nevyberete příliš malou obuv.
TIP: Chcete-li mít jistotu optimálního měření, pomůže vám měřidlo chodidel (např. Plus 12), kterým změříte jak chodidlo dítěte, tak i vnitřek boty.
Šířka boty by měla odpovídat obvodu nohy v místě prstních kloubů. Bota by zkrátka neměla být ani příliš široká, ani příliš úzká.
Dětské sportovní boty: Co si pohlídat
- Odolnost: Boty by měly být vyrobeny z materiálů, které vydrží časté a intenzivní používání. Vyberte boty s kvalitní podrážkou, která se nebude rychle opotřebovávat.
- Tlumení nárazů: Kvalitní sportovní boty by měly mít dostatečné tlumení v oblasti paty a přední části chodidla, aby chránily dětské nohy při skákání a běhu.
- Přilnavost: Podešev sportovních bot by měla mít dobrou přilnavost k povrchu, aby minimalizovala riziko uklouznutí. Protiskluzové prvky jsou velmi důležité zejména při sportech, které vyžadují rychlé změny směru.
- Podpora nožní klenby: Pro sportovní aktivity je důležitá podpora nožní klenby, která pomáhá předcházet zraněním a únavě nohou. Mnohé sportovní boty pro děti mají anatomicky tvarované stélky, které podporují přirozený tvar nohy.
- Pohodlí a ventilace: Důležité je také pohodlí boty, aby dítě mohlo bez problému strávit celý den v pohybu bez omezení. Správná ventilace zamezí nadměrnému pocení a zapaření nohy.
Druhy dětských sportovních bot
Při výběru konkrétního typu bot pro malé sportovce je vhodné zvážit typ sportu, kterému se dítě věnuje. Někdo využije více dětské tenisky, jiný zase boty na běh. Každý pohyb je jedinečný a boty tak mohou vyžadovat specifické vlastnosti, jako je třeba vyšší tlumení, protiskluzová podrážka a podobně.
- Běžecké boty: Vyberte model s odpruženou stélkou, která bude tlumit nárazy, lehkou konstrukcí a dostatečnou ventilací.
- Fotbalové boty: Měly by mít pevnou podrážku, aby zajistily stabilitu a ochranu při rychlých změnách směru.
- Tenisové boty: Vyžadují odolnou podrážku a boční oporu pro rychlé pohyby do stran.
- Multifunkční sportovní boty: Jsou vhodné pro děti, které se věnují více sportům a potřebují univerzální obuv.
———-Komerční článek———-