Problémy s početím přirozenou cestou má čím dál více párů a počty neplodných lidí se stále zvyšují. Podle Světové zdravotnické organizace se neúspěšně snaží otěhotnět téměř čtvrtina partnerů. Jedná se o natolik rozšířený problém, že byla neplodnost zařazena na seznam civilizačních chorob. Dobrá zpráva je, že se jedná o onemocnění, které je možné v mnoha případech úspěšně léčit. Pomocnou ruku nabízejí v IVF kliniky a centra asistované reprodukce a umělé oplodnění je v současnosti poměrně běžný zákrok. Co vás tedy čeká, pokud se pro něj rozhodnete?
Pro léčbu neplodnosti je klíčové určit její příčinu
Způsobů, jak léčit neplodnost, je celá řada a IVF metody obvykle přicházejí na řadu až ve chvíli, kdy ostatní léčebné postupy selhaly. Pro úspěšnou léčbu neplodnosti je proto extrémně důležitá diagnostika, určení příčin a odborná konzultace s lékařem na IVF klinice. Šance na otěhotnění přirozenou cestou se dají zvýšit úpravou životosprávy a životního stylu. Vyvážená strava, vhodná kombinace pohybu a relaxu a eliminace negativních vlivů, jako je kouření, konzumace alkoholu a dalších nevhodných potravin, nápojů či doplňků, dokážou zázraky. Existují také nejrůznější léky na podporu plodnosti a zajištění tvorby dostatečně kvalitních vajíček a spermií. Teprve poté lékaři přistupují k umělému oplodnění.
Předpoklady úspěšného IVF
U mužů se při testech plodnosti provádí takzvaný spermiogram, což je vyšetření, při kterém se sleduje kvalita spermií, jejich množství, pohyblivost a vylučují se případné anomálie. U žen je klíčové, aby měly zdravou a funkční dělohu, alespoň jeden vaječník a probíhal u nich menstruační cyklus. Pokud jeden z partnerů tyto předpoklady nesplňuje, je další možností využít program dárcovství vajíček nebo darovaného spermatu. U žen také hraje roli jejich věk, protože u těch, které jsou starší než 40 let, šance na otěhotnění rapidně klesá.
Jak probíhá umělé oplodnění
Pokud je žena schopna produkovat životaschopná vajíčka, podstoupí v rámci IVF nejprve hormonální stimulaci. V rámci ní dojde k injekční aplikaci hormonů, které podporují tvorbu více vajíček a zvyšují jejich kvalitu. Poté jsou vajíčka odebrána v rámci bezbolestného zákroku. V případě, že se v těle ženy vajíčka nevytvářejí, použijí se vajíčka od dárkyně. U mužů probíhá odběr spermatu klasickou masturbací, případně chirurgickou cestou. Spermie a vajíčka jsou následně v laboratorních podmínkách IVF centra spojena a po několika dnech je vzniklé embryo přeneseno do dělohy ženy. Zdárné uhnízdění oplodněného vajíčka je možné ještě podpořit moderními laboratorními metodami, jako je asistovaný hatching, EmbryoGlue, EmbryoGen, endometrial scratch a další.
Co je to IVF cyklus
IVF cyklus je léčebný proces od hormonální stimulace po vytoužené dvě čárky na těhotenském testu. Umělé oplodnění hrazené pojišťovnou obnáší tři IVF cykly do doby, než žena dosáhne 40 let. Asistovanou reprodukci je možné podstoupit víckrát i v pozdějším věku, ale šance na početí se výrazně snižují a pár si také další IVF cykly musí hradit sám. Ani úspěšné uhnízdění embrya ještě není zárukou, že žena během těhotenství nepotratí. Toto riziko je ale víceméně podobné jako u žen, které otěhotněly přirozenou cestou. Asistovaná reprodukce je náročný proces po fyzické, psychické i finanční stránce. Ačkoli je umělé oplodnění poměrně úspěšná metoda, páry usilující o vlastní rodinu by tedy měly být připraveny, že se vše hned nemusí povést okamžitě a na první pokus. Nejlepší přístup je být v dobrém rozpoložení po psychické stránce a myslet na to, že ani IVF není všemocný způsob, který je řešením pro každého. Přesto se s trochou trpělivosti můžou dočkat nového přírůstku do rodiny i páry, u kterých byla diagnostikována neplodnost.
————Komerční článek————