Měření bazální teploty může někoho odrazovat svými nároky na pravidelnost
a dodržování určitých zásad, aby mohly být získány adekvátní výsledky. Může být však velmi nápomocné – ať již v případě, kdy se pár snaží počít potomka, tak i v situaci zcela opačné, tedy pokud se chcete otěhotnění vyhnout a zároveň pro vás třeba není možné užívat jiné formy antikoncepce.
Tato metoda je náročná nejvíce na pravidelnost měření. V případě, kdy vám nedělá problém si každé ráno ve stejnou dobu změřit bazální teplotu a po nějakou dobu pomocí výchylek její hodnoty sledovat svůj cyklus, můžete v tomto ohledu po určité době výborně poznat své tělo a zařídit se tak, jak vám momentálně vyhovuje.
Základní pravidla
Jak tedy měření bazální teploty probíhá v praxi? Je nutné ji měřit vždy ve stejném místě, přičemž si můžete vybrat, zda je pro vás pohodlnější měření v pochvě, konečníku nebo v ústech. Použít se doporučuje spíše digitální teploměr, kde se snáze dozvíte přesnou teplotu a lépe si všimnete i menších odchylek.
Na metodě je však velmi podstatné, za jakých okolností teplotu měříte. Měří se vždy ráno, a to v době, kdy vaše tělo bylo alespoň šest hodin v klidu, nikam jste nevstávali a zatím jste nevylezli z postele.
Průběh menstruačního cyklu
Během měsíce lze při pravidelně probíhající menstruaci a ovulaci pozorovat určité změny v hodnotách bazální teploty. Ta vždy trochu poklesne těsně před ovulací, pak
do menstruace stoupá a klesá v době, kdy se dostaví menstruační krvácení. Velmi snadno tak můžete poznat, zda u vás pravidelně probíhá ovulace a podle toho se zařídit – buď v této době nemít pohlavní styk, nebo se naopak snažit jej kolem tohoto období mít, pokud chcete otěhotnět.
V případě otěhotnění nenastává pokles teploty před menstruací, ale její hodnoty se drží více dní po sobě celkem vysoko. To může být i zcela prvotním ukazatelem těhotenství ještě v době, než se naplno dostaví další obvyklé příznaky.
Výsledky nejsou hned
K tomu, abyste zjistily, kdy u vás ovulace probíhá, je třeba měřit bazální teplotu během více cyklů. Všimnete si totiž snížení teploty, což vás informuje o tom, že ovulace již proběhla. Je tedy dobré vědět, kdy u vás ovulace obvykle nastává, a jak váš cyklus nejčastěji probíhá. Některé ženy mohou během ovulace pociťovat i další příznaky, které je na ni upozorní – bolest v podbřišku, zvýšený výtok z pochvy.
K tomu, aby pro vás bylo toto zjišťování pohodlné, je možné využít některé z aplikací, které se dají běžně nalézt na internetu. Zaznamenáváte si do nich naměřené teploty a vytvoří se vám graf, kde již můžete snadno odečíst datum ovulace a sledovat obvyklé zákonitosti cyklů.
Dny kolem ovulace
Během menstruačního cyklu pro vás budou mít zásadní roli dny kolem data, kdy dojde k ovulaci. Nejčastěji se udává, že šance na otěhotnění bývá zejména tři dny před a po ovulaci a samozřejmě v den ovulace. Pokud tedy chcete otěhotnět, soustřeďte svoji snahu zejména na toto období. V případě, kdy měření bazální teploty užíváte jako formu antikoncepce, sexuálnímu styku se v této době vyhněte.
Měření bazální teploty může být nápomocné zejména v případě, kdy má žena pravidelný cyklus. Pokud váš cyklus zdaleka není pravidelný, není možné zjistit předem, kdy
u vás nastane ovulace a jen stěží lze toto využít pro zjištění plodných dní. Mějte při měření
na paměti, že může dojít ke zkreslení získaných hodnot. Ty mohou být ovlivněny zejména probíhající nemocí, užívanými léky, alkoholem nebo nočními častými cestami na toaletu, kdy není zaručen dostatečně dlouhý klid před samotným měřením.
Více článků najdete na portálu mamci.cz