Znáte to, školní rok je v plném proudu, sychravé počasí klepe na dveře a s ním i první předzvěsti chřipkové epidemie. Jakmile ale vaše dítko začne smrkat nebo kašlat, už je pozdě. Sama dobře víte, že jedno dítě přinese do kolektivu vir nebo bacil a rázem si ho předávají všechny. Jak tomu předejít? Zkuste posilovat imunitu vašeho potomka. Nevystavujte ho ale zbytečně koktejlu chemických léků, pusťte se do prevence přírodní cestou. Pomohou vám v tom bylinky i blahodárné houby.

Reishi nastartuje organismus

U houby reishi potvrzují i vědecké výzkumy její antivirové a antibakteriální působení. V době hrozících viróz je její užívání mimořádně aktuální. Polysacharidy betaglukany, které jsou v houbě obsažené, se považují za velmi účinné imunostimulátory. Dokážou velice úspěšně nastartovat proces aktivace dětského organismu a probudit ho k boji s viry a bacily. Kromě toho najdete v lesklokorce lesklé, jak zní český název této houby, i spoustu antioxidantů, minerálů a vitamínů. Obsahuje například i germanium, prvek, který prokazatelně zpomaluje růst virů.

Tajemství úspěchu cordycepsu

Dalším vaším rytířem, pomocníkem v boji s podzimními chorobami nejenom u dětí, se může stát cordyceps neboli housenice čínská. Pozoruhodný je její tvar připomínající červa, což děti určitě upoutá. Cordyceps prokazatelně pomáhá stimulaci imunity, má protivirové a protibakteriální účinky. I tato houba je mimořádně bohatá na polysacharidy, které provádějí na poli posilování imunity obrovskou práci. Tajemstvím úspěchu je, že betaglukany, polymery glukózy, se dokážou díky své chemické struktuře navázat na receptory buňky a tím spustit reakce podporující imunitu.

Shiitake se hodí nejenom do kuchyně

V kulinářství se hojně využívá houba shiitake, protože je chutná a aromatická. Možná jste ale netušili, že tato houba s širokým využitím v kuchyni dokáže stimulovat makrofágy, které jsou přirozenou součástí lidského imunitního systému. Ničí patogeny, poškozené buňky. Studie prokazují, že shiitake umí upravit špatnou funkci NK buněk, tedy cytotoxických buněk vrozeného imunitního systému. Připravte si společně s dětmi nějakou pochoutku ze shiitake. Když se jídle budou podílet formou hry, určitě nad ním potom nebudou ohrnovat nos.

Subsistence farming cultivation of shiitake mushrooms. Image close-up of mushrooms

Goji aktivuje lymfocyty

Kustovnice čínská neboli goji je rovněž velice užitečná při oslabení organismu a lze ji užívat i preventivně. Její červené sušené plody připomínají naše šípky a jsou nejenom zdravé, ale i velmi chutné. Snáze tak nalákáte vaše děti na tuto pochutinu s vysokým obsahem polysacharidů neutralizujících volné radikály. Zároveň také aktivují T-lymfocyty, tedy bílé krvinky, rozpoutají tak boj imunitního systému proti vnějšímu nepříteli. Zabíjejí cizorodé buňky. Nespecifická imunitní odpověď nastartovaná kustovnicí je velmi silná.

Přírodní antibiotikum Echinacea

Vynikající do chladného počasí a nadcházející zimy je rovněž Echinacea neboli Třapatka nachová. Polysacharidy, glykoproteiny, alkamidy, esenciální oleje a flavonoidy, to je pestrý koktejl látek, které Třapatka nachová obsahuje. Společným působením umí podporovat tvorbu a funkci bílých krvinek, aktivují je. Povzbudí přirozenou obranyschopnost organismu a zrychlí léčbu anginy nebo chřipky, pokud tyto nemoci již propukly. Plní vlastně funkci přírodního antibiotika.

Chutná šťáva z aloe

Možná máte doma v květináči aloe, krásný okrasný kaktus vyznačující se tlustými a špičatými dužnatými listy. Netušíte ale, k čemu všemu se tahle zázračná rostlina hodí. Gel z Aloe vera dokáže výborně stimulovat činnost imunitního systému, působí také detoxikačně. Gelová šťáva z aloe je navíc velice chutná, takže vaše ratolesti proti její konzumaci určitě protestovat nebudou.

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno