Kocovina je logickým důsledkem alkoholové party. Ten stav, kdy se ráno vzbudíte a je vám tak špatně, že se vám chce umřít, známe skoro všichni.  Ano, jedním z vedlejších účinků při požití velkého množství alkoholu je kocovina. Klíčovým příznakem nepříjemného stavu je bolest hlavy. Snažte se klidně strávit zotavovací den, aby nedošlo k silnému stresu.

Kocovina je doprovázena těmito fyziologickými příznaky:

 • bolesti hlavy, závratě;
 • nevolnost, zvracení;
 • žaludeční nepohodlí, plynatost, průjem;
 • třesoucí se končetiny a žízeň;
 • slabost, ospalost;
 • mírná forma deprese;
 • citlivost na světlo;
 • pomalý srdeční tep;
 • oční zarudnutí;
 • špatný dech;
 • časté močení.

Bolest hlavy po alkoholu

Kocovina se projeví příštího rána po “bouřlivém večeru” a odchází asi za den. Pokud se jeden nebo více z těchto příznaků objeví po dlouhou dobu nebo jsou doprovázeny abnormalitami (znecitlivění končetin, mdloby, horečka, pokles tělesné teploty, modravá barva kůže), vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc! Fyziologické potíže mohou být doprovázeny pocity hanby, rozpaků a úzkosti. Závažnost kocoviny se týká toho, kolik alkoholu jste vypili a kolik jste toho naspali. Čím je spánek kratší, tím je horší stav po probuzení.

Je obtížné předvídat, jak bude probíhat kocovina, závisí na stupni únavy, sytosti a dehydratace těla před pitím. Nejlepší způsob, jak ji zabránit, je konzumovat alkohol v míře nebo se mu vyhnout úplně.

Hlavním důvodem, proč při kocovině bolí hlava je toxický účinek ethylalkoholu na mozkové buňky, je narušena integrita červených krvinek: spojují se a zpomalují průtok krve v cévách, což způsobuje nedostatečné zásobení mozkové tkáně kyslíkem. S nedostatkem kyslíku zemřou některé mozkové buňky a přirozený proces jejich odmítnutí a vylučování z těla začíná. To je doprovázeno bolestmi hlavy.

Imunitní systém reaguje na předávkování alkoholem. Ochranné funkce se snižují, paměť a pozornost se zhoršuje. U některých lidí hladina cukru v krvi prudce klesá, což způsobuje bolesti hlavy, slabost, náladovost, únavu a chvění. Na pozadí bolesti hlavy se může objevit nevolnost způsobená zvýšenou tvorbou žaludeční šťávy.

Bolest hlavy po alkoholu u migrény

Pokud trpíte chronickou migrénou, užívání nápojů obsahujících alkohol ji může způsobit nebo posílit. Chcete-li zjistit, jaký vliv mají určité druhy alkoholu, pište si speciální deník, a pokaždé, když pijete alkohol si zapište:

 • druh alkoholu;
 • množství, které vás opije;
 • čas kdy vás začne bolet hlava;
 • sílu bolesti na stupnici od 1 do 10.

Popište, jak jste se cítili během následujících dvou dnů. Pokud během tohoto období jste měli stresující situaci, napište ji do deníku. Analyzujte svůj stav a vyvozujte z něho závěry.

Léky na odstranění kocoviny

Zbavte se bolesti hlavy po konzumaci alkoholu pomocí léků, které eliminují abstinenční příznaky. Takové léky rychle odstraní z těla acetaldehyd, potlačí příznaky kocoviny.

Pro odstranění toxinů z těla je třeba užívat enterosorbenty.

Ke zvýšení krevního tlaku můžete vypít lék na bázi síranu sodného.

Pijte vodu

Po pití alkoholu se osoba začne dehydratovat. Voda – nejlepší nápoj na doplňování tělních tekutin během kocoviny. Lékaři doporučují pít vodu po celý den, včetně minerální vody. Můžete použít čerstvé džusy, kuřecí vývar a kefír.

Jak se zbavit kocoviny?

Odpočinek a zase odpočinek. Aby se tělo mohlo zotavit v krátkém čase, potřebujete zdravý spánek a prožít den bez fyzické námahy. Pokud plánujete strávit hlavní část dne v posteli, nezapomeňte dát vedle ní sklenici vody. Procházka na čerstvém vzduchu bude užitečná, pokud nebude venku velké vedro.

Vajíčka na snídani

Vajíčka jsou bohaté na cystein – bojovník proti “opicovým” toxinům způsobujícím bolesti hlavy. Jednoduchá smaženice se rázem promění na vašeho zachránce.

Aby nedošlo k zhoršení nepříjemného stavu, měli byste dodržovat některá doporučení:

Pozor na léky proti bolesti

Pokud hodláte užívat lék proti bolesti, zvažte výhody a nevýhody. Některé léky  ve vysokých koncentracích ovlivňují játra a nebo mohou způsobit podráždění a krvácení do střev. Lépe se poraďte s lékařem.

Nepopíjejte alkohol

Dokonce i v malých dávkách může alkohol zvýšit koncentraci škodlivých látek a jejich toxický účinek, a tak se vyvarujte alkoholu.

Zapomeňte na horkou lázeň nebo sprchu či páru

Vysoká teplota vzduchu a vody zvyšují tlak v srdci a krevních cévách, které jsou již tak ve stresu.

Necvičte

Cvičit během kocoviny, pokud vás bolí hlava je zakázáno.

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na