žena na slunci

Bronzově opálená pokožka vypadá hezky, může ale způsobit spoušť na kůži. Jedním z nejviditelnějších a nejběžnějších příznaků slunečního poškození kůže jsou sluneční skvrny. Někdy se jim říká také játrové nebo věkové skvrny. Sluneční skvrny mohou znamenat zvýšené riziko vzniku rakoviny související s poškozením UV zářením. Chcete-li obnovit svou přirozenou krásu bez starostí a zvýšit své zdraví, věnujte několik minut tomu, abyste pochopili, jaké sluneční skvrny jsou, plus přirozené způsoby, jak ochránit pokožku a léčit poškození kůže související s UV zářením.

Co jsou sluneční skvrny?

Sluneční skvrny se vyskytují v důsledku přirozené produkce pigmentu v pokožce, když je kůže vystavena slunci. Pigment se začíná shromažďovat v oblastech vaší pokožky, které byly zraněny kvůli zvýšenému slunečnímu záření a poškození sluncem. Časem může dojít k výrazně tmavším místům a zbarvení povrchu pokožky. Skvrny od slunce jsou nejčastěji pozorovány u dospělých ve věku 55 let a více (i když i mladí lidé mohou mít sluneční skvrny, pokud je jejich kůže dostatečně poškozená).

Jak vypadají skvrny od slunce?

Existuje několik druhů kožních skvrn, včetně slunečních skvrn, kterých si můžete všimnout na svém těle, z nichž každý má zřetelný vzhled, tvar a barvu.

1. Skvrny

Skvrny od slunce jsou větší než pihy a mají celou řadu barev – mohou být téměř černé nebo až po světle hnědou. Červené nebo bílé skvrny na kůži nejsou pravé sluneční skvrny. Mají tendenci mít nepravidelný tvar, netvoří dokonalý kruh.

2. Pihy

Pihy jsou skvrny, které po vystavení na slunci tmavnou a v zimě mají tendenci mizet nebo dokonce úplně zmizet. Zatímco pihy nejsou samy o sobě nebezpečné, mohou být stále známkou zvýšeného rizika rakoviny kůže.

3. Melasma

Melasma se obvykle objevuje u žen ve věku 20 až 30 let. Jsou to nepravidelně tvarované tmavší skvrny, které se objevují na vašem čele nebo jiném místě pokožky způsobené hormonální nerovnováhou. Mohou být zhoršeny působením nadměrného slunce.

Příčiny a rizikové faktory

Skvrny od slunce mohou mít lidé všech věkových kategorií, pohlaví i životních stylů. Existuje několik specifických rizikových faktorů, které mohou zvýšit vaše šance na vznik skvrn od slunce:

  • Lidé se světlou kůží jsou náchylnější k poškození kůže způsobenému sluncem. Čím tmavší je vaše kůže, tím více máte melaninu (pigmentu kůže), což pomáhá zablokovat určité ultrafialové paprsky, které by jinak poškodily vaši pokožku.
  • Věk nad 50 let zvyšuje riziko vzniku skvrn od slunce. To je proto, že čím jste starší, tím jste náchylnější k poškození pokožky. Vaše pleť se začíná ztenčovat a ztrací svou pružnost.
  • Lidé, kteří se častěji vystavují UV záření, budou mít pravděpodobně více slunečních skvrn a poškození sluncem než ti, kteří to nedělají.
  • Některé léky mohou nastartovat citlivost vaší kůže na slunce (léky na alergii, na bolest a akné).
  • Váš imunitní systém je klíčovým prvkem v procesu hojení ran a poškození nejen v těle, ale také v kůži. Ve vaší kůži existují specifické imunitní buňky, které reagují na sluneční záření.Pokud je ale váš imunitní systém slabý nebo ohrožený, nebo trpíte chronickým onemocněním, je vaše kůže méně schopná odolat a napravit poškození povrchu, které může způsobit vznik slunečních skvrn, jemných linií, vrásek a dalších příznaků stárnutí.

5 přírodních způsobů, jak se zbavit skvrn od slunce

Pokud se chcete vyhnout nákladům a času stráveného u vašeho dermatologa, máte několik přírodních a ekologických možností pro zesvětlení a odbarvení kožních skvrn. Tyto přirozené přístupy mohou vyživovat pokožku, obnovit její zářivost a pomoci vrátit čas.

1. Peeling pokožky

Pravidelný peeling pokožky pomáhá zbavit se poškozených kožních buněk na povrchu pokožky, které jsou zbarvené nebo tmavé, čímž pomáhá eliminovat sluneční skvrny. Pravidelné odstraňování odumřelých kožních buněk pomáhá povzbudit kůži k produkci novějších, omlazených kožních buněk. Peeling si můžete zakoupit, nebo můžete využít cukr, který působí proti stárnutí, odstraňuje pigmentaci pokožky, vyplavuje toxiny a dodává obnovenou zář tváře. Cukr stačí smíchat s kokosovým olejem (v poměru 2:1).

2. Hydratace pokožky

Hydratace pokožky pomáhá vyživovat a léčit jakékoli poškození kůže. Pravidelná hydratace zpevňuje pokožku a dodává jí mladistvý vzhled. Velmi vhodný je kokosový olej. Mastné kyseliny obsažené v tomto oleji pomáhají hydratovat pokožku a zrychlují samoléčení pokožky. Kokosový olej obsahuje také vitamín E, který pomáhá opravovat sluneční skvrny, protože vitamín E pomáhá léčit pokožku, snížit poškození kůže, zpomaluje projevy předčasného stárnutí a chrání pokožku.

3. Vhodná strava

Některé potraviny obsahují specifické sloučeniny na bázi rostlin, antioxidantů a živin, které pomáhají opravit známky poškození kůže, stejně tak poskytují ochranu před budoucím poškozením kůže. Pro zdraví pokožky přidejte do svého jídelníčku následující:

  • Vitamín C – pomáhá pokožce filtrovat ultrafialové paprsky a opravovat kožní buňky. Zdrojem tohoto vitamínu jsou citrusové plody, rajčata, sladké papriky, brokolice atd.
  • Vitamín E – pomáhá opravovat škody způsobené UV zářením. Nedostatek vitamínu E vede ke zvýšené pigmentaci pokožky, suché kůži a dalším problémům. Naopak dostatečné množství vitamínu E přispívá k redukci vrásek. Vitamín E je obsažen ve slunečnicových semíncích, mandlích, avokádu atd.
  • Vitamín A – chrání pokožku před škodami způsobenými sluncem, včetně spálení se na slunci. Vitamín A se nachází ve žluté, červené a oranžové zelenině.

4. Aplikujte vitamíny topicky

Výše uvedené vitamíny můžete aplikovat také lokálně na pleť. Můžete je přidat do své micelární vody nebo do svých hydratačních krémů. Nebo si kupte přírodní séra, jako jsou citrusové extrakty.

5. Zůstaňte hydratovaní se zeleným čajem

Kůže je z 64 procent tvořená vodou, proto je důležité, aby zůstala hydratovaná. Dodržujte pitný režim. V rámci tohoto pitného režimu si dopřejte dva šálky zeleného čaje denně, abyste dosáhli redukci podráždění na pokožce, které pochází ze slunce. Zelený čaj dlouhodobě pomáhá odstraňovat poškození pokožky.

Více článků najdete na portálu mamci.cz


Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno