V době, kdy žena není těhotná, je slabý výtok známkou toho, že správně fungují vaječníky. Hormonální hladiny se mění během cyklu. Slabý výtok je reakce na zrání vajíčka a následnou ovulaci. V těhotenství vaječníky nefungují tak, jak je běžné, nedozrávají vajíčka a nedochází k ovulaci, přesto se výtok může objevit.

V těhotenství dochází ke zvýšenému prokrvení sliznice, výtok, který se může objevit, je bezbarvý a bez zápachu. Nezpůsobuje žádné nepříjemné pocity jako svědění či pálení.

Další, který se může objevit, je krvavý výtok. Téměř většinu maminek vyděsí. I když může znamenat i velký problém, poměrně v dosti případech není situace až tak dramatická. V době, kdy měla přijít menstruace, se může stát, že žena začne špinit. Hladina hormonů, která „brzdí“ menstruaci je už ale dostatečně vysoká, aby ji zastavila. Ke konci těhotenství výtok s příměsí krve může značit přípravu porodních cest nebo uvolnění hlenové zátky. Vždy je na místě navštívit lékaře, aby vyloučil závažnější příčinu.

Výtokem nás ale může naše tělo i varovat před závažnější infekcí. Nejčastěji bakteriální a kvasinkovou.

Jednou z nejčastějších je kvasinková infekce. Původce je Candida albicans. Vlivem těhotenství dochází ke zvýšení hladiny cukru v krvi a kvasinkách cukr velmi prospívá. Projevuje se bílým až nažloutlým výtokem, který svědí a pálí, zarudnutím sliznic. I když velmi znepříjemňuje těhotným život, většinou nezpůsobuje závažné komplikace. Poraďte se u svého gynekologa, který rozhodně o nejvhodnější léčbě s ohledem na graviditu.

Bakteriální infekce už představují závažnější stav. Mohou způsobit předčasný porod nebo poporodní komplikace. Poměrně často vzniká vlivem nedostatku „dobrých“ bakterií, které zajišťují kyselé prostředí v pochvě. Tak dostanou prostor patogenní bakterie, které vyvolají infekci. Nejčastěji se projeví tvarohovitým výtokem (žlutý až nazelenalý), který zapáchá, svěděním, pálením, zarudnutím sliznice. V současné době probíhá plošný screening na bakterii Streptococcus agalacticae. Jeho nebezpečí spočívá v tom, že dokáže vyvolat infekci plodových obalů a spustit předčasný porod. Riziko je zde i pro miminko, které se při průchodu porodními cestami může nakazit. Pokud žena netrpí žádnými příznaky infekce, během těhotenství se neléčí. Až před samotným porodem a během něj, jsou preventivně podávány antibiotika nitrožilně.

Prevence infekcí

  • sprchujte se, je to vhodnější než koupání ve vaně
  • používejte neparfemovaná mýdla
  • vhodné je bavlněné spodní prádlo
  • na zvážení je návštěva veřejných bazénů
  • nenoste upnuté spodní prádlo nebo tanga
  • omezte cukry v těhotenství
  • dodržujte správnou hygienu po WC
  • vyvarujte se nadměrné hygieně intimních partií

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na