Není pochyb o tom, že dámská noha v podpatcích vypadá velmi svůdně. Zvyšují sebevědomí, přidávají několik centimetrů a působí velmi žensky. Pokud však nosíte vysoké podpatky velmi často, může se to nepěkně podepsat na vašem zdraví. Občasné nošení vám neublíží. Pokud jste těhotná, na podpatky raději dočasně zapomeňte, v těhotenství se mění elasticita vazů, tak může dojít k poškození rychleji.
- Lýtkové svaly se po obutí do bot s vysokým podpatkem dostávají do nepřirozeného úhlu, což vede k jejich zkrácení.
- Tlak na kolena způsobuje nepřirozená poloha, ve které jsou nohy na podpatcích. Tlak vzniká uvnitř kolene, kromě bolesti zvyšují riziko osteoartritidy.
- Vliv na nervy okolo 3. a 4. prstu na noze je dán kombinací vysokých podpatků a úzké špičky. Mohou tak způsobit bolest a necitlivost této oblasti.
- Achillovy šlachy vlivem pro ně nepřirozené polohy a klouzáním chodidla dolů, „z kopce“, se zkracují. Proto pokud nosíte podpatky, protahujte často Achillovky, jinak hrozí prasknutí při prudším pohybu.
- Vyvrtnutí kotníku není nic neobvyklého při nošení podpatků, rovnováha je narušena, když se ještě přidají nezpevněné svaly okolo kotníku, úraz je na světě.
- Špatné držení těla je dáno přesunem těžiště dopředu při nošení nevhodných bot. Pánev je nucena se předsouvat a prohýbat bederní páteř. Bolesti zad na sebe nenechají dlouho čekat.
- Vznik kladívkových prstů je dán úzkou špičkou, které boty na vysokém podpatku většinou mají. K tomu se přidává ještě tlak na prsty kvůli nepřirozené poloze a klouzání nohy dopředu. Prsty se ohýbají v kloubech a časem je nemusíte narovnat.
Více článků najdete na portálu mamci.cz
Jo,já kdybych to věděla,tak bych v takových botkách nechodila a celé noci v takových neprotancovala všechny bály, po těžké práci na nohách celý den–Jsem jim chudinkám v životě dala zabrat.A taky dost vadilo před porodem chodit po chodbě až do porodu–To se mi vytlačily i křečové žíly..Fandím dnešním teniskám a balerynkám.I kotník jsem si vymkla na chodníku.