houbička na nádobí

Vyhněte se škodlivým chemikáliím ve svém domově. Proč používat chemikálie jen proto, abyste vyčistili několik drobečků ze stolu? Vždyť existují i organické verze domácích čističů. V obchodech to jsou ale většinou ty dražší prostředky. Ale ani u nich si nemůžete být na 100 % jistí, že obsahují pouze ingredience, které jsou uvedené na obalu. Proto nejlepším způsobem je, vyrobit si vlastní domácí čističe. Příprava vlastních domácích čističů je velice jednoduchá a nezahrnuje nic víc než měření a míchání.

Zde je postup, jak vše vyčistit přirozenou cestou.

Ozbrojte se bezpečnými, ale silnými složkami

Před smícháním vlastních čistících přípravků se naučte pár základů. Začněte s bílým octem, sodou, citronem a solí. Tato velká čtyřka je cenově dostupná a v obchodech velice běžná. Například ocet je tak univerzální, že může být použit společně se sodou na pečení, aby vyčistil kapky vody z vašeho kohoutku či aby při praní odstranil nepříjemné zápachy z oblečení. To vše za neuvěřitelně nízkou cenu.

Přidejte esenciální oleje pro příjemnou vůni

Esenciální oleje dodávají čerstvé vůně a zvyšují čistící schopnost vašich domácích prostředků. Jednou z největších stížností na octové čističe je právě vůně octa. Pokud do svého octového čističe přimícháte 12 až 24 kapek levandulového nebo citronového esenciálního oleje, budete mít hezčí vůni. A éterické oleje mají přirozené antibakteriální a antimikrobiální vlastnosti. Olej z čajovníku je na to obzvláště dobrý, ale neprohloupíte ani s mátovým či levandulovým olejem.

mytí oken
2 recepty na přírodní čističe pro začátečníky

Sprej na tkaniny

Tento jednoduchý sprej udrží vaše prostěradla a ložní prádlo stále voňavé, jako by bylo čerstvě vyprané. Tento sprej zajistí neustálou vůni vašeho ložního prádla a udrží ho bez vrásek a záhybů. Recept je flexibilní, takže si vůni spreje můžete přizpůsobit své náladě. Vhodný je levandulový esenciální olej, protože má uklidňující a relaxační účinky, které jsou vhodné pro spánek.

Ingredience:

  • 2 šálky destilované vody,
  • 120 ml vodky nebo izopropylalkoholu,
  • 10-30 kapek esenciálního oleje (použijte více kapek, pokud dáváte přednost silnější vůni).

Kombinujte ve spreji, protřepejte a stříkejte podle potřeby.

Čistič skla

Levná vodka je ideálním prostředkem pro čistění skla a skleniček. Funguje stejně dobře jako lepší čisticí prostředky na sklo. Stačí potřít sklo a otřít čistým ručníkem. Nebo zkuste zmačkané noviny namísto látky – je to metoda staré školy, která zanechává sklo čisté a bez pruhů.

Ingredience:

  • 1 díl vodky,
  • 2 díly vody,
  • 12-24 kapek esenciálního oleje.

Kombinujte ve spreji, protřepejte a stříkejte.

Další skvělé tipy pro domácnost

Ačkoli existuje velké množství receptů pro domácí čističe, obecně se dá říci, že si vystačíte s octem nebo citrónovou šťávou. Ocet je jedním z nejlevnějších čisticích prostředků, které si můžete koupit a přitom je velice univerzální, takže ušetříte místo ve svých skříňkách.

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na