žena

Co jsou přesně oční linky? Oční linky je název pro kosmetiku, která se používá kolem očí, aby vytvořila dramatičtější nebo rafinovaný vzhled. Je k dispozici v mnoha formách, nejčastěji v podobě tužky nebo jako tekuté oční linky. Jak uvidíte níže, používá se už tisíce let, aby zdobila a chránila oči. Věděli jste ale, že tekuté oční linky si můžete připravit i doma?

Krátká historie očních linek

Pokud si myslíte, že průkopnicí používání očních linek byla Kleopatra, máte pravdu. Oční linky byly používány celá staletí, vlastně už i před Kleopatrou. Poprvé byly oční linky použity v roce 10 000 před naším letopočtem ve Starověkém Egyptě a Mezopotámii. Ačkoli byly používány ke zkrášlení očí, oční linky měly také chránit pokožku před intenzívním pouštním sluncem.

Kleopatra nosila světle zelenou malachitovou pastu na svých dolních víčkách. Na horní víčka si zase ráda aplikovala tmavě modré stíny se zlatými třpytkami z pyritu. K dokončení dramatického vzhledu ztmavila obočí a prodloužila řasy s černým kohlem. Kohl byl směs práškového sulfidu olova a živočišného tuku – nezní to příliš lákavě, že?

Dvacátá léta minulého století byla klíčovým obdobím pro dámskou módu a oční linky a řasenka se během této doby staly velice populární. Tutanchamonova hrobka byla objevena v roce 1922. Tento objev vedl k zájmu o nošení očních linek kvůli obrazům starých Egypťanů s lemovanými očima zdobícími hrobku.

Ale šedesátá léta popularizovala použití tekutých očních linek. Slyšeli jste o Twiggy? Dnes ještě žije, byla to londýnská supermodelka, která se proslavila svými tekutými očními linkami.

Tekuté oční linky

Příprava vám zabere asi 15 minut. Množství vám vystačí na jedno použití.

Ingredience:

  • 2 kapsle aktivního uhlí,
  • 1/8 lžičky strouhaného včelího vosku,
  • 1/8 lžičky organického kokosového oleje,
  • 1/8 lžičky destilované vody.

Příprava:

  • Vysypte prášek z kapslí aktivního uhlí do malé mističky.
  • Přidejte včelí vosk a kokosový olej.
  • Poté přidejte i vodu – její množství závisí na tom, jakou konzistenci chcete. Můžete tak přidat méně i více.

Použití:

Jak aplikovat tekuté oční linky? Aplikujte tekuté oční linky jak na horní, tak na spodní víčko v blízkosti řas. Občas je snadnější provést to v několika malých částech, než najednou. Když chcete odstranit oční linku, můžete použít bavlněný tampón a kokosový olej. Je to bezpečné a funguje to jako kouzlo!

Použité ingredience a jejich význam

Mnoho výrobků pro make-up nakoupených v obchodě – dokonce i těch, které tvrdí, že jsou přirozené – jsou nabité spoustou nezdravých toxických složek. Naštěstí si můžete vytvořit vlastní přirozené oční linky a další kosmetiku bez zdravotních rizik komerčních výrobků. Jak si vyrobit tekuté oční linky? Je to jednodušší, než si myslíte. Postačí smíchat aktivní uhlí, včelí vosk, kokosový olej a vodu. Pouze s těmito přísadami můžete vytvořit zcela přirozené oční linky.

Aktivní uhlí

Aktivní uhlí není stejné uhlí, které používáte na grilu. Koupíte je v lékárnách. Je to forma uhlíku, která pomáhá detoxikovat tělo a pokožku. Nejlepší je, pokud koupíte aktivní uhlí v kapslích, protože prášek z nich jednoduše vysypete. Aktivní uhlí nám dodá potřebné černé barvivo.

Včelí vosk

Včelí vosk poskytuje očním linkám hustou konzistenci. Je antibakteriální.

Kokosový olej

Kokosový olej zajišťuje hladký vzhled očních linek. Má léčivé vlastnosti a je antibakteriální.

Destilovaná voda

Destilovaná voda brání vzniku bakterií.

Varování

Veškeré použité složky jsou bezpečné. Mohou se však vyskytnout alergické reakce (ve výjimečných případech), které se mohou projevovat různě, například strnulost na hrudi, otoky, vyrážka, kopřivka nebo jakékoli neobvyklé problémy, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Vyvarujte se tomu, aby se jakékoli složky tekutých očních linek dostali přímo do očí.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno