Počasí doslova vybízí k pobytu na sluníčku. My dospělí jsme si významu ochrany pokožky vědomi (byť ji často vědomě neřešíme), ale u menších dětí trochu váháme. Nebylo by bezpečnější, držet je ve stínu? Sluneční paprsky jim prospívají, ovšem pouze za předpokladu odpovídajícího dávkování. Připravili jsme pro vás souhrn pravidel, díky kterým letní radovánky prožijete bez zbytečného stresu.
Kojenec a přímé sluneční záření nejdou dohromady
Děti ve věku do šesti měsíců (podle některých odborníků dokonce až do jednoho roku) by s přímým slunečním zářením neměly přijít do styku vůbec. Důvodem je fakt, že jejich kůže neobsahuje tolik pigmentu jako u dospělých a nemůžete působení slunečních paprsků efektivně bránit. U miminek navíc nejsou plně vyvinuté potní žlázy, takže se mohou rychleji přehřát a dostat úpal.
Dejte si proto pozor nejen při pobytu na sluníčku, ale také ve chvíli, kdy se právě schovává za mraky. Příliš velké vedro není pro kojence nijak příjemné a v rozpáleném autě i v krytém kočárku teploty vnímá ještě o něco intenzivněji. Raději vycházejte brzy ráno, nebo naopak až později odpoledne a v podvečer. Kočárek se spícím miminkem nechávejte ve stínu a nezapomeňte, že boudička funguje spíše jako sauna než ochrana před horkem.
Batolata se slunit mohou, ale…
Děti ve věku do tří let na sluníčku pobývat mohou (ovšem raději ne kolem poledne), ale je naprosto nezbytné je důsledně chránit. Zkušenější maminky dodržují pravidlo 3K: klobouk, košile, kalhoty. Ani pro takto mladou dětskou pokožku není přímé sluneční záření nijak příznivé, proto by malé děti měly pobývat spíše ve stínu – a rozhodně se neslunit či dokonce opalovat tak, jak mají ve zvyku dospělí.
Opalovací krém je základ
Nejúčinnější ochranou dětské pokožky před slunečním zářením je kosmetika na opalování. V praxi však hrají roli konkrétní vlastnosti přípravku. Citlivá kůže by neměla přijít do styku s krémem, který lze bez nadsázky považovat za chemický koktej. Pečlivě si proto prostudujte složení a rovnou se poohlédněte mezi hypoalergenními přípravky. Kvalitní krém neobsahuje parabeny, parfémy a konzervanty. Hodnota SPF faktoru by měla být co nejvyšší (ideálně 50+).
Opalovací krémy lze rozdělit na dvě skupiny. První využívá chemické filtry, které se vsakují do pokožky a sluneční záření pohlcují. Dermatologové rodičům doporučují kosmetiku s druhým typem filtru – fyzikálním. Ten na pokožce tvoří ochrannou vrstvu a záření odráží jako zrcátko.
Samozřejmostí by měla být voděodolnost, neboť děti tráví nejvíce času ve vodě. Mějte však na paměti, že i takový krém je vhodné aplikovat vícekrát – vždy v pravidelných intervalech. K nejohroženějším partiím (na jejichž ochranu se často zapomíná) patří uši, nos, rty a nárty.
…………Komerční článek…………
Více článků najdete na portálu mamci.cz